Kurumsal kimlik ile kurumsal bağlılık arasındaki ilişkide ilişkisel pazarlamanın aracılık rolü: Mali müşavirlik hizmetlerinde bir uygulama
The mediating role of relationship marketing on the relationship between corporate identity and corporate loyalty: An application in financial advisory services
- Tez No: 807531
- Danışmanlar: PROF. DR. RUZİYE COP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hizmet sektörünün önemli alanlarından biri mali müşavirlik işletmeleridir. Bir mali müşavir rakiplerinden daha farklı ve özgün olarak müşterilerinin güvenini ve bağlılığını güçlendirmek için bir takım farklı yöntem ve stratejik eylemlere yönelebilmektedir. Bu eylem ve stratejilerin en önünde, insan ilişkilerini temel alan, müşterilerinin talepleri doğrultusunda müşteri memnuniyetini ve bağlılığını sürdüreli bilirliğini amaç edinen“ilişkisel pazarlama”yaklaşımı önem arz etmektedir. Bir kurumun veya işletmenin iç ve dış paydaşlarına kendini anlattığı toplam iletişim kurumsal kimlik aracıdır. İşletme çalışanlarının işletme ile kimlik birliği oluşturduğu güç birliği ilişkisi kurumsal bağlılıktır. Kurumsal kimlik kazanmış işletmeler, çalışanları, yöneticileri ile birlikte bir bütün olarak hizmet sunumlarında müşterileri ile birebir iletişim kurmaktadır. İlişkisel pazarlama yaklaşımını benimsemiş, çalışanları ile güç birliği içinde kurumsal bağlılığını oluşturmuş ve kurumsal kimlik kazanmış Mali müşavirlik işletmeleri, müşteriyi elde tutma ve müşteri bağlılığını sağlamada rakiplerinden daha iyi bir konuma sahip olacaklardır. Çalışmanın amacı mali müşavirlik hizmet sektörü özelinde kurumsal kimlik ile kurumsal bağlılık arasında ki ilişkide ilişkisel pazarlamanın aracılık rolünün olup olmadığını belirlemektir.
Özet (Çeviri)
One of the important areas of the service sector is financial consultancy enterprises. A financial adviser can take a number of different methods and strategic actions to strengthen the trust and loyalty of his customers differently and uniquely than his competitors. At the forefront of these actions and strategies is the“relational marketing”approach, which is based on human relations and aims to maintain customer satisfaction and loyalty in line with the demands of its customers. It is a means of total communication, in which an institution or enterprise expresses itself to its internal and external stakeholders. The union of forces, in which the employees of the enterprise form an identity union with the enterprise, is the corporate commitment.Enterprises that have gained corporate identity, together with their employees and managers, establish one-to-one communication with their customers in their service offerings.Financial consultancy companies that have adopted the relational marketing approach,establishedtheir corporate loyalty in cooperation with their employees and gained a corporate identity will have a better position than their competitors will in retaining and maintaining customer loyalty.The aim of the study is to determine whether relational marketing has a mediating role in the relationship between corporate identity and corporate commitment in the financial consultancy service sector.