Afet mağdurlarına yönelik sosyal politikalar
Social policies for disaster victims
- Tez No: 807562
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyal Hizmet, Public Administration, Social Work
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Politika Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Dünya genelinde afetlerden en çok etkilenen ülkeler arasında yer alması nedeniyle Türkiye'de başta fiziksel, sosyal ve ekonomik anlamda olmak üzere büyük kayıplar yaşanmaktadır. Bu nedenle afetlerin olumsuz etkilerini en aza indirmek için planlı ve etkin afet yönetim politikaları oluşturulmalıdır. Bu nitel araştırmada, afet öncesinde alınan tedbirlere, afet esnasında uygulanan müdahalelere ve afet sonrası yaşanabilecek mağduriyetleri gidermeye yönelik sunulan fiziksel, ekonomik ve psikososyal destek hizmetlerine yer verilmektedir. Araştırma için afetlerde sahada görev almış AFAD, Kızılay, AKUT ve UMKE kurum çalışanları ve/veya gönüllüleri ile görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerde katılımcılara, literatür taraması ışığında hazırlanmış sorular yöneltilmiştir. İlgili kurumların afet durumlarında gerçekleştirmekle yükümlü oldukları görevleri açıklanarak, kurumlar arası iş birliği ve koordinasyonun nasıl sağlandığı araştırılmıştır. Afet yönetimi alanında dönüm noktası olan 1999 Marmara Depreminden bugüne kadar geliştirilen faaliyetler ve gelişmiş ülkelere kıyasla afet yönetimi alanında geliştirilmesi gereken noktalar incelenmiştir. Bu kapsamda çalışanların deneyimleri betimlenerek hedef kitle için daha etkin olabilecek alternatif çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
As Turkey is among the countries most affected by disasters in the world, great losses are experienced in Turkey, especially in physical, economic and social terms. Therefore, planned and effective disaster management policies should be established in order to minimize the negative effects of disasters. In this qualitative study, the measures taken before the disaster, the interventions applied during the disaster and the physical, economic and psychosocial support services offered to eliminate the aggrievement that may be experienced after the disaster are explained. For the research, interviews were held with AFAD, Kızılay, AKUT and UMKE employees and/or volunteers who took part in disasters. In the interviews, the participants were asked questions prepared in the light of the literature review. By explaining the duties of the relevant institutions in disaster situations, how inter-institutional cooperation and coordination is ensured has been investigated. The activities developed since the 1999 Marmara Earthquake, which was a milestone in the field of disaster management and the points that need to be improved in the field of disaster management compared to developed countries were examined. In this context, the experiences of the employees are described and alternative solutions that can be more effective for the target group are presented.