Urbanization, environmental degradation and urban disaster risks: Current situational analysis in the four cities of Malawi (Blantyre, Zomba, Lilongwe and Mzuzu)
Malavide kentleşme, çevresel bozulma ve afet: Dört büyük şehirde (Blantyre, Zomba, Lilongwe ve Mzuzu) mevcut risk analizi
  1. Tez No: 550693
  2. Yazar: YOHANE VINCENT ABERO PHIRI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KEMAL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Çevre Mühendisliği, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Environmental Engineering, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentleşme ve Çevre Sorunları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu yüksek lisans tezinin amacı, Malawi kentlerinde afet olaylarının devam etmesinin nedenlerini ortaya koymaktır. Böylece, afet riskini azaltmayı ve afet olaylarına hazırlık sürecini sağlamayı amaçlamaktadır. Özellikle, Malavi'nin dört şehrinde hem doğal hem de antropojenik felaketlerin tekrar oluşmasının etkisini ortadan kaldırmayı veya azaltmayı hedefliyor. Afet oluşum mağdurları, belediye meclisi yetkilileri ve afet yönetimi alanındaki hükümet yetkilileri ile görüşülmüştür. Bu röportajlar, Malawi kentlerinde hızlı kentsel nüfus artışının etkisinden kaynaklanan sorunları ele almak için gereken aciliyeti göstermektedir. Kentleşmenin çevresel bozulma üzerindeki etkileri bu yazıda zararlı olarak belirlenmiştir. Malavi kentlerinde, yaygın çevresel bozulmaya ve doğal ve antropojenik felaketlerin meydana gelmesine neden olan şehir yoğunluklarında ve yasadışı yerleşim yerlerinde çok hızlı bir değişim var. Araştırmada elde edilen sonuçlar, kentleşme ve çevresel bozulma arasındaki ilişkinin, varsayıldığından çok daha kötü olduğunu göstermektedir. Malawi gibi gelişmekte olan bir ülkede kentleşmenin ekonomik olmayan yaşayabilirliği; afet riskinin azaltılması ve yönetimi için hükümetlerin ve diğer paydaşların politikalarının zayıfça yayılması; hükümet tarafından Afet Riskini Azaltma ve Yönetimi faaliyetlerine yönelik yetersiz bütçe desteği; afet Riskini Azaltma Yönetiminde şehir konseyleri gibi kilit paydaşların hariç tutulması; yoksul ve yönetilmeyen kentsel planlama ve arazi kullanımı ve felakete dirençli olmayan toplum özellikleri, afetlerin devam etmesini sağlayan ana etkenlerdir.
Özet (Çeviri)
The aim of this master thesis was to establish the causality and provide the necessary disaster risk reduction and preparedness course of action, thus to eliminate or reduce the impact of the reoccurrence of both natural and anthropogenic disasters in the four cities of Malawi. Interviews conducted with disaster victims, government officials responsible for the environmental and disaster management sectors and the four city councils officials, clearly demonstrate the urgency required to address the issues arising from the impact of rapid urban population growth in the cities of Malawi. The effects of urbanization on environmental degradation have been established to be detrimental in this paper. There is a drastic quick change in urban densities and illegal settlements which have induced rampant environmental degradation and occurrences of natural and anthropogenic disasters in the cities of Malawi. The results obtained in the survey show that the relationship between urbanization and environmental degradation is critically worse than assumed. The negative externalities arising from the relationship are worsened due to several factors as presented by the interviewees. Non-economic viability of urbanization in a developing country like Malawi, poor mainstreaming of policies by government and other stakeholders towards DRRM, insufficient budgetary support provided by the government towards DRRM activities, exclusion of key stakeholders like city councils in DRRM, poor or un-managed urban planning and land use and non-disaster resilient community characteristics are the major factors worsening the relationship between urban population growth and environmental degradation in relation to occurrence of anthropogenic and natural disasters in Malawian cities.