Meslek lisesi personelinin zorlukları ve sorunları
Challenges and problems of vocational high school staff
- Tez No: 807564
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OKTAY ALKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu araştırma; meslek lisesinde görev yapan personelin karşılaştığı zorlukları ve sorunları keşfederek bu zorlukları aşmak ve sorunları çözmek için öneriler sunmayı amaçlamıştır. Bu sayede literatürdeki boşluk doldurulmak ve yaşanan zorluklar ve sorunlar konusunda farkındalık oluşturulmak istenmiştir. Araştırma, amaçlı örneklem maksimum çeşitlilik örneklemesi ile Ankara ili Şereflikoçhisar ilçesindeki meslek liselerinde 2022-2023 eğitim-öğretim yılında görev yapan on personelin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, nitel araştırma yöntemlerinden durum deseniyle gözlem, görüşme ve doküman incelemesi şeklinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, yarı yapılandırılmış görüşme soruları kullanılmıştır. Araştırmanın alt problemlerine ilişkin katılımcılara on soru yöneltilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme soruları ile katılımcılara esneklik ve serbestlik sağlanarak, katılımcıların görüşleri ve yargıları derinlemesine alınmaya çalışılmıştır. Katılımcıların görüşleri betimsel analiz yöntemiyle çözümlenmiştir. Araştırma sonunda meslek lisesi personelinin yaşadığı sorunlar ve zorlukların; mevzuat, diğer paydaşlar, okulun fiziki yapısı, yönetim, ders materyali, okulun teknolojik altyapısı, öğrenciler, veliler, sunulan hizmet, diğer personel, öğretmenler ve mesleki gelişimle ilgili olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to discover the difficulties and problems faced by the personnel working in the vocational high school and offering suggestions to overcome these difficulties and to solve these problems. In this way, it was aimed to fill the gap in the literature and to raise awareness about the difficulties and problems experienced. The research was conducted with the participation of ten personnel working in the 2022-2023 academic year in vocational high schools in Şereflikoçhisar district of Ankara province with the maximum diversity sampling. The research was carried out in the form of observation, interview and document review with the case pattern, which is one of the qualitative research methods. In the research, semi-structured interview questions were used. Ten questions were asked to the participants related the sub-problems of the research. By providing flexibility and freedom to the participants with semi-structured interview questions, the opinions and judgments of the participants were tried to be taken in depth. The opinions of the participants were analyzed by using descriptive analysis method. At the end of the research the problems and difficulties experienced by the vocational high school personnel; It has been revealed that it is related to legislation, other stakeholders, physical structure of the school, management, course material, technological infrastructure of the school, students, parents, service provided, other personnel, teachers and professional development.