Çocuk evinde kalmış bireylerin kurum bakımı sonrası toplumsallaşma deneyimleri ve yaşadıkları sorunlar
The socialization experiences and problems of individuals, staying in child home, after the institutional care
  1. Tez No: 807571
  2. Yazar: ÖZGE KELEBEK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH KUCUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu araştırmada, çocuk evinde kalmış bireylerin, çocuk evi tecrübelerinden hareketle kurum bakımı sonrası süreçte yaşadıkları toplumsallaşma deneyimleri üzerine bir değerlendirme yapılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda çalışma, nitel araştırma yöntemi ve fenomenolojik desen ile yürütülmüştür. Araştırma grubu, çocuk evinde en az 3 yıl kalmış ve kurum bakımından ayrılmış kişilerden oluşmuştur. Katılımcılara, kriter örnekleme ve kartopu örnekleme yoluyla ulaşılmıştır. 10 erkek ve 10 kadın olmak üzere toplamda 20 kişiyle derinlemesine görüşmeler yapılarak araştırmanın verileri elde edilmiştir. Derinlemesine görüşmelerde yarı-yapılandırılmış görüşme soruları ve demografik bilgi formu kullanılmıştır. Bu görüşmelerden toplanan veriler, deşifresinin yapılmasının ardından MAXQDA 2022 paket programı aracılığıyla kodlanmış ve araştırmanın bulguları oluşturulmuştur. Araştırmanın bulguları ile çocuk evinde kalma sürecinin ardından gelişen toplumsallaşma deneyimlerinin anlamlandırılması ve yorumlanmasında kurum işleyişi ve sürecinin büyük bir önemi olduğu anlaşılmıştır. Sonuç olarak bireyin aile, yakın çevre, komşuluk vs. ilişkiler geliştirmesi ve toplumun bir üyesi haline gelmesi olarak tanımlanan sosyalleşme açısından değerlendirme yapıldığında; çocuk evlerinde teoride bu bileşenlerin sağlanmasına rağmen pratikte bireyin çevreyle kurduğu etkileşimin geliştirilmesi için daha somut fırsatlar yaratmasının önemi görülmüştür. Bu bakımdan mevcutta hizmet sunan çocuk evlerinin fiziki koşullarının, eski çocuk bakım kuruluşlarına kıyasla daha iyi olmasına rağmen bireylerin toplumla olan ilişkilerinin etkin düzeyde sürdürülmesi ve toplumsal hayata katılımlarının aktifleştirilmesi için daha nitelikli çalışmaların yapılmasına ilişkin ihtiyacın hâlâ güncelliğini koruduğu söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to make an evaluation on the socialization experiences of individuals who have stayed in a child home, based on their child home experiences. For this purpose, the study was carried out qualitative research method and phenomenological design. The research group consisted of individuals who had lived in a child home for at least 3 years and had left institutional care. Participants were reached through criterion sampling and snowball sampling. The data of the research were obtained by conducting in-depth interviews with a total of 20 people, 10 men and 10 women. Semi-structured interview questions and demographic information form were used in the in-depth interviews. The data collected from these interviews were coded through the MAXQDA 2022 program after transcription and the findings of the research were created. With the findings of the study, it was understood that the functioning and process of the institution is of great importance in making sense of and interpreting the socialization experiences that develop after the stay in the child home. As a result, in terms of socialization, which is defined as the individual's development of relationships with family, close environment, neighborhood, etc. and becoming a member of society, it was seen that although these components are provided in theory in child homes, in practice it is important to create more concrete opportunities for the development of the interaction of the individual with the environment. In this respect, it can be said that although the physical conditions of the children's homes that currently provide services are better compared to the old child care institutions, the need for more qualified studies to maintain the relations of individuals with the society at an effective level and to activate their participation in social life is still current.