Okul öncesi eğitim programının uzaktan eğitim sürecinde uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen görüşleri
Teacher's opinions on the applicability of the pre-school curriculum in the process of distance education
- Tez No: 807572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN KÜÇÜKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu araştırma Milli Eğitim Bakanlığı 2013 Okul Öncesi Eğitim Programının uzaktan eğitim sürecinde uygulanabilirliğine ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek amacı ile yapılmıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Fatih ilçesine bağlı resmi ve özel anaokulu, bünyesinde anasınıfı bulunan ilkokul ve ortaokullarda görev yapan, COVİD-19 sürecinde uzaktan eğitim yapan 121 okul öncesi öğretmeni oluşturmaktadır. Araştırmada literatür taraması yapıldıktan sonra veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen“Okul Öncesi Eğitim Programının Uzaktan Eğitim Sürecine Uygulanabilirliğine İlişkin Öğretmen Görüşleri”anketi kullanılmıştır. Anket kapsamında öğretmenlerden uzaktan eğitim sürecinde Okul Öncesi Eğitim programında yer alan, kazanımlar, kavramlar, etkinlikler, belirli günler ve haftalar, ölçme-değerlendirme çalışmaları, aile katılım çalışmalarını uygulama durumlarını derecelendirmeleri istenmiştir. Araştırma sonucunda elde edilen veriler frekans (f) ve yüzde (%) alınarak, betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde SPSS For Windows Version 21-22 paket programı kullanılmıştır. Anketi uygulamak için gerekli izinler alındıktan sonra“Okul Öncesi Eğitim Programının Uzaktan Eğitim Sürecine Uygulanabilirliğine İlişkin Öğretmen Görüşleri”anketi, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında çoğaltılarak İstanbul ili Fatih ilçesinde bulunan resmi ve özel bağımsız anaokulu, ilkokul ve ortaokula bağlı anasınıflarında görev yapmakta olan okul öncesi öğretmenlerine okul idareleri kanalı ile ulaştırılmıştır. Araştırma sonucunda bilişsel gelişim, dil gelişimi, sosyal duygusal gelişim alanındaki kazanımlara ulaşılabilidiği ve etkinliklerin genel olarak uygulandığı, motor gelişim alanı ve özbakım becerilerinde daha az uygulama yapılabildiği, programdaki etkinlik çalışmalarında Matematik, Fen, Türkçe, Okuma-Yazma, Müzik, Sanat alanındaki etkinliklerin çoğunlukla uygulandığı, Oyun, Drama, hareket, alanındaki etkinliklerin az uygulandığı, alan gezileri etkinliklerin uygulanamadığı sonucuna ulaşılmıştır. Programda yer alan kavramların uzaktan eğitim sürecinde genel anlamda öğretilebildiği, programda yer alan değerlendirme çalışmalarında ise zorluklar yaşandığı sonucuna ulaşılmıştır. Programlar oluşturulurken ve güncellenirken programın uygulayıcısı olan öğretmenlere daha fazla program geliştirme çalışmalarında yer verilmesi konusunda öneride bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine teachers' views on the applicability of the Ministry of National Education 2013 Preschool Education Program in the distance education process. Descriptive survey model was used in the study. The sample of the study consists of 121 preschool teachers working in public and private kindergartens, primary and secondary schools with kindergartens in Fatih district, who are engaged in distance education in the COVID-19 process. After the literature review, the“Teacher Opinions on the Applicability of the Preschool Education Program to the Distance Education Process”questionnaire developed by the researcher was used as a data collection tool. Within the scope of the questionnaire, teachers were asked to rate their implementation of the acquisitions, concepts, activities, specific days and weeks, measurement and evaluation studies, and family participation studies in the Preschool Education Program in the distance education process. The data obtained as a result of the research were analyzed with the descriptive analysis method by taking frequency (f) and percentage (%). SPSS For Windows Version 21-22 package program was used for data analysis. After obtaining the necessary permissions to administer the questionnaire, the“Teacher Opinions on the Applicability of the Preschool Education Program to the Distance Education Process”questionnaire was reproduced in the 2021-2022 academic year and delivered to preschool teachers working in public and private independent kindergartens, primary and secondary schools in Fatih district of Istanbul province through school administrations. As a result of the research, it was concluded that the achievements in the fields of cognitive development, language development, social emotional development could be reached and the activities were generally applied, less application could be made in the field of motor development and self-care skills, activities in the fields of Mathematics, Science, Turkish, Literacy, Music, Art were mostly applied in the activity studies in the program, activities in the field of Play, Drama, movement, activities in the field were applied less, field trips activities could not be applied. It was concluded that the concepts in the program can be taught in the distance education process in general, and that there are difficulties in the evaluation studies in the program. It was suggested that teachers, who are the implementers of the curriculum, should be included more in curriculum development studies while creating and updating the programs.