Sınıf öğretmenlerinin bilinçli farkındalık düzeyleri ile mesleki tükenmişlikleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examination of the relationship between class teachers' levels of conscious awareness and their professional burnout
  1. Tez No: 807570
  2. Yazar: PELİN HELVECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmanın amacı sınıf öğretmenlerinde mesleki tükenmişlik ve bilinçli farkındalık düzeyleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışma grubu 2022-2023 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Ümraniye ilçesinde görev yapmakta olan sınıf öğretmenleridir. Araştırmaya sınıf öğretmenleri gönüllülük çerçevesinde katılmış olup uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. 383 sınıf öğretmeninin katıldığı araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Veriler okul ziyaretleri ve internet ortamında oluşturulan formlar aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcılara Bilinçli Farkındalık Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Envanteri Eğitimci Formu ve kişisel bilgiler formu uygulanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 26.0 paket programıyla çözümlenmiştir. Verilerin analizi için t testi, ANOVA, Kruskal Wallis, Pos Hoc Scheffe ve Man Whitney-U testleri kullanılmıştır Öğretmenlerin bilinçli farkındalık ve tükenmişlik düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi için Pearson Korelasyonu uygulanmıştır. Öğretmenlerin bilinçli farkındalık düzeylerinin tükenmişlik düzeylerini yordayıcılığını incelemek için doğrusal regresyon analizi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda bilinçli farkındalık ile tükenmişliğin duygusal tükenme ve duyarsızlaşma boyutları arasında negatif kişisel başarı boyutuyla pozitif yönde anlamlı ilişki bulunmuştur. Regresyon analizi bulgularına göre, bilinçli farkındalık toplam puanı duygusal tükenme alt boyutunu negatif yönlü, duyarsızlaşma alt boyutunu negatif yönlü ve kişisel başarı alt boyutunu pozitif yönlü ve anlamlı düzeyde yordamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between professional burnout and mindfulness levels in primary school teachers. The study group is the classroom teachers working in the Ümraniye district of Istanbul in the 2022-2023 academic year. Classroom teachers participated in the research voluntarily and convenient sampling method was used. The correlational survey model was used in the study in which 383 classroom teachers participated. Data were collected through school visits and online forms. Mindfulness Scale, Maslach Burnout Inventory Educator Form and personal information form were applied. The obtained data were analyzed with the SPSS 26.0 package program. The t-test, ANOVA, Kruskal Wallis, Pos Hoc Scheffe and Mann Whitney-U tests were used to analyze the data. Pearson Correlation was applied to examine the relationship between teachers' mindfulness and burnout scores. Linear regression analysis was applied to examine the predictors of mindfulness and total scores burnout sub-dimension on scores. As a result of the research, a positive and negative relationship was found between the emotional exhaustion and depersonalization dimensions of mindfulness and burnout. According to the regression analysis findings, mindfulness total score predicted emotional exhaustion sub-dimension negatively, depersonalization sub-dimension negatively, and personal achievement sub-dimension positively and significantly.