Örgütsel etik iklimin ögütsel özdeşleşme ve işe yabancılaşma üzerindeki etkisi: Akademisyenler üzerine bir araştırma
The effect of organizational ethical climate on organizational identification and work alienation: A research on academicians
- Tez No: 807575
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EROL TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
İnsanlar günlük yaşamlarında davranışlarına rehberlik edecek olan birçok değere sahiptir. Çalışanlar günlük yaşamlarındaki gibi çalışma yaşamlarında da yaptıkları iş ile ilgili davranışlarına rehberlik eden değerleri takip etmektedir. Çalışanların örgütteki davranışlarına yol gösteren bu değerlerden bir tanesi de etik iklimdir. Etik iklim iş hayatında çalışanların örgütlerine karşı tutum ve davranışlarını etkilemektedir. Özellikle bazı sektörlerde ve meslek dallarında etik duyarlılıktan uzak faaliyet gerçekleştirmek çok mümkün değildir. Bu noktada etik iklim eğitim sektörü içerisinde yer alan etik duyarlılığa sahip akademisyenler için daha büyük bir öneme sahiptir. Etik iklimin olumlu olduğu örgütlerde örgütsel özdeşleşmenin de olumlu olması beklenmektedir. Olumlu olan etik iklimin işe yabancılaşma üzerinde ise olumsuz olarak rol oynaması beklenmektedir. Bu kapsamda çalışmanın temel amacı: örgütsel etik iklimin örgütsel özdeşleşme ve işe yabancılaşma üzerindeki etkisinin ortaya konulmasıdır. Araştırmanın amacı çerçevesinde çalışmanın evrenini Türkiye'deki üniversitelerde çalışan akademisyenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evren içerisinde eksiksiz veri elde edilebilen 411 akademisyen oluşturmaktadır. Araştırmanın verileri anket yöntemi ile elde edilmiştir. Elde edilen veriler regresyon analizi ile test edilmiştir. Analizler sonucunda etik iklimin özdeşleşme üzerinde pozitif ve anlamlı etkisinin olduğu tespit edilmiştir. Özdeşleşmeyi pozitif yönlü etkileyen etik iklimin yabancılaşma üzerindeki etkisinin ise negatif yönlü ve anlamlı olduğu bulgusuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
People have many values that will guide their behavior in their daily lives. Employees follow the values that guide their work-related behaviors in their working lives as well as in their daily lives. One of these values that guide the behavior of the employees in the organization is the ethical climate. Ethical climate affects the attitudes and behaviors of employees towards their organizations in business life. It is not possible to carry out activities far from ethical sensitivity, especially in some sectors and professions. At this point, ethical climate has a greater importance for academics with ethical sensitivity in the education sector. Organizational identification is expected to be positive in organizations with a positive ethical climate. It is expected that the positive ethical climate will play a negative role on work alienation. In this context, the main purpose of the study: is to reveal the effect of organizational ethical climate on organizational identification and work alienation. Within the framework of the purpose of the research, the universe of the study consists of academicians working in universities in Turkey. The sample of the research consists of 411 academicians from whom complete data can be obtained in this universe. The data of the research were obtained by the survey method. Obtained data were tested with regression analysis. As a result of the analyzes, it was determined that the ethical climate had a positive and significant effect on identification. It has been found that the effect of ethical climate, which positively affects identification, on alienation is negative and significant.