Üst gastrointestinal sistem kanaması olan hastalarda kan grupları ve mortalite arasındaki ilişki
- Tez No: 983394
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERDAL YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Uluslararası Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, üst gastrointestinal sistem kanaması tanısı alan hastalarda ABO kan grubu ile mortalite arasındaki potansiyel ilişkinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu bağlamda, çalışmamız kan grubu tipinin üst gastrointestinal sistem kanamalı hastalarda mortalite üzerinde etkili bir faktör olup olmadığını incelemeyi hedeflemektedir. Gereç ve Yöntem: Çalışma, retrospektif, gözlemsel ve tek merkezli bir tasarımla yürütülmüştür. 1 Ocak 2021 – 1 Ocak 2023 tarihleri arasında Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Acil Servisi'ne başvuran, üst gastrointestinal sistem kanaması tanısı alan 300 hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Aynı dönemde, kan grubu tayini amacıyla başvuran 300 asemptomatik birey kontrol grubunu oluşturmuştur. Hasta ve kontrol gruplarının kan grubu dağılımları karşılaştırılmış; demografik veriler, komorbiditeler, laboratuvar sonuçları ve mortalite ile ilişkisi analiz edilmiştir. Bulgular:Çalışmaya dahil edilen hastaların ortalama yaşı 70,3±15,7 yıl olup, %63'ü erkekti. En sık görülen kan grubu O(+) olarak saptandı (%35). Gastrointestinal sistem kanaması nedeniyle izlenen hastalarda ABO kan grubu ile mortalite arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, O grubu bireylerde mortalite oranı %16,5 olarak belirlenirken, non-O grubu bireylerde bu oran %5,2 olarak saptanmıştır. Toplam mortalite oranı %10 olarak saptandı. Yapılan istatistiksel analiz sonucunda, O grubuna sahip hastaların mortalite oranı anlamlı düzeyde yüksek bulunmuştur (p = 0.002). Sonuç:Çalışmada, üst GİS kanamalı hastalarda O kan grubunun, mortalite açısından anlamlı bir risk faktörü olabileceği gösterilmiştir. Bu nedenle grup O hastaların daha yakın izlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective:This study aimed to evaluate the potential association between ABO blood group types and mortality in patients diagnosed with upper gastrointestinal system bleeding. In this context, the study sought to investigate whether blood group type is a significant factor influencing mortality in patients with upper gastrointestinal bleeding. Methods:This retrospective, observational, single-center study was conducted at Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital Emergency Department between January 1, 2021, and January 1, 2023. A total of 300 patients diagnosed with UGIS bleeding were included in the study group, while 300 asymptomatic individuals who presented for blood group typing during the same period formed the control group. Blood group distributions between the two groups were compared. In addition, demographic characteristics, comorbidities, laboratory values, and mortality data were analyzed. Results:The mean age of the patients was 70.3±15.7 years, and 63% were male. The most common blood group was O positive (35%). The mortality rate among blood group O patients was 16.5%, compared to 5.2% in non-O groups, and this difference was statistically significant (p=0.002). The overall mortality rate was found to be 10%. Conclusion:The findings suggest that blood group O may be associated with an increased risk of mortality in patients with UGIS bleeding. Blood type determination could aid in early risk stratification, and closer monitoring of group O patients may contribute to improved clinical outcomes.