Endometrial polip ile metabolik sendrom ve insülin direnci arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between endometrial polyp, metabolic syndrome and insulin resistance
  1. Tez No: 807629
  2. Yazar: NAZLI TOPFEDAİSİ ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT NEDİM ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitimi ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Jinekolojik hasta grubunda anormal vajinal kanamanın en sık sebeplerinden biri endometrial poliplerdir. Metabolik sendromun, endometrium ve diğer birçok kanserle ilişkisini ortaya koyan birçok çalışma mevcuttur. Obezite, östrojen adipokin, leptin ve VEGF gibi profilasyonda rol oynayan moleküllerde artışa yol açar. Ayrıca metabolik sendromun bir parçası olan insülin direncinde de anabolik bir hormon olan insülinin düzeyleri artar. Çalışmamızda endometrial polip ile metobolik sendrom ve insülin direnci arasındaki ilişkiyi değerlendirdik. Çalışmaya Eylül 2013- Ocak 2014 tarihleri arasında Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi jinekoloji kliniğine başvuran histopatolojik olarak endometrial polip tanısı alan 45 kadın hasta ve endometrial polibi olmayan 45 kadın hasta dahil edilmiştir. Hasta grubu ile kontrol grubunun yaş ortalamaları benzerdi (41,1±7,0 yıl vs 39,1±6,7 p=0,298).
Özet (Çeviri)
Endometrial polyps is one of the most common causes of the vaginal hemorrhage among gynecological patients. There are many studies demonstrating the relationship between metabolic syndrome and some kind of cancers including endometrial cancers. Obesity leads to increase in proliferative molecules such as estrogen, adipokine, leptin, and VEGF. Insulin levels increases in the presence of insulin resistance which is a part of metabolic syndrome. In our study we evaluate the relationship between endometrial polyps, metabolic syndrome and insulin resistance. Forty five patient with endometrial polyps diagnosed histopathologically and 45 patient without endometrial polyp included to the study who admitted to Dr Zekai Tahir Burak Women´s Health Education and Research Hospital gynecology clinic between September 2013 and January 2014. The average ages of the patient group and the control group were similar (41,1±7,0 year vs 39,1±6,7 year; p=0,298). The body mass index and waist circumference measurements of the patient group is greater than control group (30,2±6,3 kg/m2 vs 28,7±6,3 kg/m2 ;p=0,009 and 91,3±14,6 cm vs 83,3±15,5 cm; p=0,004 respectively). Metabolic syndrome according to NCEP/ATP III criteria is more in patient group than control group (%71,1 vs %13,3 p3 value was chosen to compare the groups in terms of insulin resistance. Insulin resistance was found in 17 of the 45 people (%37,7) in the group of patients and only in 4 of the 45 people (8,8) of the control group and difference between two groups was statistically significant (p=0,001).