Malya koyunlarında koroner damarlar üzerine makroanatomik bir araştırma
- Tez No: 807628
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKERİYA ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aksaray Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anatomi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez çalışmasında Malya koyunu'nun koroner arterlerinin anatomik olarak incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç çerçevesinde çalışmada Malya koyunu'nun koroner arterleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmada cinsiyet farkı gözetilmeksizin 10 adet malya koyunu kalbi kullanıldı. Latex enjeksiyon tekniği ile koroner arterlerin demostrasyonu için %10'luk formaldehit ve kumaş boyası ile renklendirilen latex 50cc'lik enjektör ile aorta abdominalis'den koroner arterlere verildi. Latex enjekte edilerek doldurulan damarların diseksiyonu yapılarak değerlendirilip fotoğrafları çekildi. Kalbin arteriyel vazkularizasyonunun a. coronaria dextra ve a. coronaria sinistra'nın sağladığı, bu damarlardan a. coronaria sinistra'nın a. coronaria dextra'dan daha güçlü olduğu belirlendi. A. coronaria sinistra'nın r. interventricularis paraconalis ve r. circumflexus sinister dalları tespit edildi. A. coronaria dextra'nın r. proximalis atrii dextri, r. intermedius atrii dextri, r. distalis atrii dextri ve r. coni arterios'i verdiği görülmüştür. Sonuç olarak; bu çalışmanın literatür eksikliğinin giderilmesi yönünde, bu ırkla ilgili yapılacak yeni çalışmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to analyze the coronary arteries of Malya sheep anatomically. Within the framework of this purpose, the coronary arteries of Malya sheep were tried to be revealed in this study. 10 malya sheep hearts were used regardless of gender. For the demonstration of the coronary arteries with the latex injection technique, latex colored with 10% formaldehyde and fabric dye was injected into the coronary arteries from the aorta abdominalis with a 50cc injector. The veins filled with latex injection were dissection, evaluated and photographed. Arterial vascularization of the heart is provided by a.coronaria dextra and a.coronaria sinistra of these vessels, a. coroaria sinistra is stronger than a. coronaria dextra. A. coronaria sinistra's r. interventricularis paraconalis and r. circumflexus sinister to give branches. A. coronaria dextra's r. proximalis atrii dextri, r. intermedius atrii dextri, r. distalis atrii dextri and r. coni arterios branches. It is thought that this study will contribute to new studies on this breed in order to eliminate the lack of literature.