Total diz artroplastili bireylerde ve sağlıklı bireylerde kas kuvveti, denge, dinamik yürüme parametresi ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
Comparison of muscle strength, balance, dynamic gait parameter and quality of life in individuals with total knee arthroplasty and in healthy individuals
  1. Tez No: 807632
  2. Yazar: SİNEM PAZARLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERAP ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmanın amacı total diz artroplastili (TDA) bireylerde ve sağlıklı bireylerde kas kuvveti, denge, dinamik yürüme parametresi ve yaşam kalitesinin karşılaştırılmasıdır. Bu çalışmaya 45-75 yaşları arasında ameliyat sonrası en az altı ay geçmiş 38 TDA'lı ve 37 sağlıklı olmak üzere toplamda 75 birey katıldı. TDA'lı bireylerin yaş ortalamaları 67.42 ± 8.21 yıl; sağlıklı bireylerde 63.13 ± 10.91 yıl idi. Bireylerin beden kütle indeksi (BKİ) vücut ağırlığı/boy ² (kg/m²) ve diz eklemi eklem hareket açıklığı (ulusal gonyometre) ölçüldü. Bireylerin kuadriseps femoris maksimal istemli kas kuvvetleri farklı kalça ve diz eklemi açılarında (kalça eklemi 90°-100°-110° fleksiyonda iken diz eklemi sırasıyla 30°-60°-90° diz ekstansiyonunda) ve Hamstring maksimal istemli izometrik kas kuvveti (hand-held dinamometre) değerlendirildi. Kuadriseps Femoris / Hamstring kas kuvvet oranı (KF/H) hesaplandı. Bireylerin dengeleri (Balance Master Analiz Sistemi), propriyosepsiyonları (dijital gonyometre), dinamik yürüme parametreleri (BTS G-walk cihazı), fonksiyonel düzeyleri (Hospital for Special Surgery (HSS) diz skoru) ve yaşam kaliteleri (kısa form-12,KF-12) değerlendirildi. Her iki grup arasında diz eklemi fleksiyon hareket aralığında; 60° diz ekstansiyonu – 90° kalça fleksiyonu ve 90° diz ekstansiyonu – 90° kalça fleksiyonu ölçüm derecelerinde propriyoseptif duyu sapma değerlerinin analizinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p < 0.05). Total diz eklemi ekstansiyonu optimal uzunluk kas kuvveti sonuçlarında; Hamstring kas kuvvetinde; KF/H oranında; HSS diz skorlaması dominant ve non-dominant ekstremite karşılaştırıldığında her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark görüldü (p < 0.05). BTS G-walk 8 metre yürüme indeksi sonuçları karşılaştırıldığında hız parametresinde; sol pelvik obliklik simetrisi ortalama değerinde; adım uzunluğunda; pelvik rotasyon simetrisinde istatistiksel açıdan anlamlı fark bulundu (p < 0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare muscle strength, balance, dynamic gait parameters and quality of life in individuals with total knee arthroplasty (TKA) and healthy individuals. A total of 75 individuals, 38 with TKA and 37 healthy, between the ages of 45 and 75, at least six months after the operation, participated in this study. The mean age of individuals with TKA was 67.42 ± 8.21 years; mean age of healthy individuals was 63.13 ± 10.91 years. Body mass index (BMI), body weight/height² (kg/m²) and knee joint range of motion (national goniometer) were measured. Quadriceps maximal voluntary muscle strength of individuals was evaluated at different hip and knee joint angles (hip joint in 90°-100°-110° flexion, knee joint in 30°-60°-90° knee extension, respectively) and Hamstring maximal voluntary isometric muscle strength (hand-held dynamometer). Quadriceps Femoris / Hamstring muscle strength ratio (Q/H) was calculated. Balance (Balance Master Analysis System), proprioception (digital goniometer), dynamic walking parameters (BTS G-walk device), functional levels (Hospital for Special Surgery (HSS) knee score) and quality of life (short form-12, SF- 12) were evaluated. Between both groups, knee joint was in flexion range of motion; A statistically significant difference was found in the analysis of proprioceptive sensory deviation values in 60° knee extension – 90° hip flexion and 90° knee extension – 90° hip flexion measurement degrees (p < 0.05). Total knee joint extension optimal length muscle strength results; In hamstring muscle strength; Q/H ratio; When the HSS knee scoring was compared to the dominant and non-dominant extremities, there was a statistically significant difference between the two groups (p < 0.05). When the BTS G-walk 8 meter walking index results were compared, in the speed parameter; mean value of left pelvic oblique symmetry; step length; Statistically significant difference was found in pelvic rotation symmetry (p < 0.05).