Ebelerin profesyonel değerleri ve mesleki tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
The relationship between professional values and occupational attitudes of midwives
- Tez No: 807637
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YAĞMUR GÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı ebelerin profesyonel değerleri ve mesleki tutumları arasındaki ilişkiyi belirlemektir. Materyal ve Metot: Tanımlayıcı ve kesitsel tipte olan bu araştırma Şubat 2022 - Haziran 2023 tarihleri arasında Erzurum il merkezinde birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetinde çalışan 285 ebe ile yürütülmüştür. Veriler yüz yüze görüşme tekniği ile kişisel bilgi formu,“Ebelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği”ve“Meslekte Profesyonel Tutum Envanteri”kullanılarak toplanmış, SPSS programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmaya katılan ebelerin yaş ortalaması 32.98±6.92'dir. Ebelerin %66.7'si evli, %71.3'ü lisans mezunudur. Ebelerin profesyonel değerleri ölçeği puan ortalaması 124.10±19.23, meslekte profesyonel tutum envanteri puan ortalaması 138.90±15.42'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was conducted to determine the correlation between midwives' professional values and professional attitudes. Materials and methods: This descriptive and cross sectional study was conducted with 285 midwives working in primary and secondary healthcare services in the central county of Erzurum province between February 2022 and June 2023. Study data were collected using a personal information form, the“Professional Values of Midwives Scale,”and the“Professional Attitudes at Occupation Inventory,”and analyzed on the SPSS software package. Results: The mean age of the midwives participating in the study was 32.98±6.92 years, 66.7% were married, and 71.3% had an undergraduate degree. The mean scores of the midwives were 124.10±19.23 on the Professional Values of Midwives Scale and 138.90±15.42 on the Professional Attitudes at Occupation Inventory.