Manisa Celal Bayar Üniversitesi ebelik öğrencilerinin profesyonel değerlerinin ve empatik eğilim düzeylerinin belirlenmesi
Determination of the professional values and the levels of empathic tendencies of Manisa Celal Bayar University midwifery students
- Tez No: 817437
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURGÜL GÜNGÖR TAVŞANLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ebelik, Midwifery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışma, Manisa Celal Bayar Üniversitesi ebelik öğrencilerinin profesyonel değerleri ile empatik eğilim düzeylerini belirlemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Çalışma, 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Manisa Celal Bayar Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim gören 171 üçüncü ve dördüncü sınıf ebelik öğrencisi ile yapılan kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmanın verileri 'Tanıtıcı Bilgi Formu', 'Empatik Eğilim Ölçeği' ve 'Ebelerin Profesyonel Değerleri Ölçeği' kullanılarak toplandı. Veriler, çevrim içi öğrenci gruplarında Google forms online anketlerin paylaşımıyla toplandı. Araştırma verileri SPSS 23.0 istatistik programı kullanılarak sayı, yüzde ve t test değerleri incelendi. Bulgular: Ebelik öğrencilerinin; empatik eğilim ölçeği puan ortalaması 70,24±9,51 ve ebelerin profesyonel değerleri ölçek puan ortalaması 125,62±33,92 olarak bulundu. Araştırmada ebelik öğrencilerinin empatik eğilim ölçeği puan ortalamaları ile ebelerin profesyonel değerleri ölçeği puan ortalamaları arasında pozitif yönde orta derecede anlamlı bir ilişki olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: This study was done to determine the Professional values and the levels of empathic tendencies of Manisa Celal Bayar Unıversıty midwifery students. Materials and Methods: The study is a cross-sectional study conducted with 171 third and fourth grade midwifery students studying at Manisa Celal Bayar University Faculty of Health Sciences in the 2021-2022 academic year. The data of the study were collected using the 'Descriptive Information Form', the 'Empathic Tendency Scale' and the 'Professional Values of Midwives Scale'. Data were collected by sharing Google forms online questionnaires in online student groups. Number, percentage and t test values of research data were analyzed using SPSS 23.0 statistical program. Results: Midwifery students; empathic tendency scale mean score was 70.24±9.51 and professional values of midwives scale mean score was 125,62±33,92. In the study, it was determined that there was a moderately significant positive correlation between the average scores of the midwifery students' empathic tendency scale and the midwife's professional values scale averages.