Jinekolojik kanser hastaları ve bakım verenlerinde maneviyatın psikolojik sağlamlık ve umuda etkisinin aktör partner karşılıklı bağımlılık modeli ile incelenmesi
- Tez No: 807641
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA USLU ŞAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu araştırma, jinekolojik kanser hastaları ve bakım verenlerinde maneviyatın psikolojik sağlamlık ve umuda etkisinin Aktör Partner Karşılıklı Bağımlılık Modeli (APKBM) ile incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Kesitsel tipte gerçekleştirilen araştırma iki üniversite hastanesinin jinekolojik onkoloji kliniklerinde yürütülmüştür. Araştırmaya 107 jinekolojik kanser hastası ve bakım vereni dahil edilmiştir. Araştırma verileri Jinekolojik Kanser Hastası ve Bakım Veren-Tanıtıcı Özellikler Veri Toplama Formu, Spiritüel İyi Oluş Ölçeği, Connor-Davıdson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği ve Sürekli Umut Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, Spearman korelasyon analizi ve APKBM kullanılmıştır. Araştırmaya katılan jinekolojik kanser hastalarının yaş ortalaması 57,98 ± 11,43 yıl, bakım verenlerin yaş ortalaması ise 40,83±14,53 'dir. Araştırmaya katılan jinekolojik kanser hastalarının %52,3'ü over kanseri ve %63,6 'sı III. evredir. Araştırmada bakım verenlerin %56,1 'i hastanın kız kardeşidir. Araştırma sonuçlarına göre; jinekolojik kanser hastası ve bakım verenlerinin sırasıyla Spiritüel İyi Oluş Ölçeği toplam puan ortalamasının 126,46 ± 18,77 ve 120,94 ± 21,64; Connor Davıdson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği toplam puan ortalamasının 75,51 ± 20,78 ve 75,07±17,07; Sürekli Umut Ölçeği toplam puan ortalamasının 49,81±7,82 ve 50,82±9,48 olduğu saptanmıştır. Araştırmada jinekolojik kanser hastalarının maneviyatının psikolojik sağlamlık ile pozitif yönlü, yüksek düzeyde (r= 0,706; p=0,001) ve umut ile pozitif yönlü, orta düzeyde ilişkisi (r= 0,656; p=0,001) olduğu belirlenmiştir. Bakım verenlerin maneviyatının ise psikolojik sağlamlık ile pozitif yönlü, yüksek düzeyde ilişkisi olduğu (r= 0,715; p=0,001) ve umut ile pozitif yönlü, orta düzeyde ilişkisi olduğu saptanmıştır (r= 0,675; p=0,001).
Özet (Çeviri)
This study was conducted to examine the effect of spirituality on psychological resilience and hope in gynecologic cancer patients and their caregivers using the Actor Partner Interdependence Model (APIM). The cross-sectional study was conducted in gynecologic oncology clinics of two university hospitals. The study included 107 gynecologic cancer patients and their caregivers. The data were collected using the Gynecologic Cancer Patient and Caregiver Descriptive Characteristics Data Collection Forms, Spiritual Well-being Scale, Connor-Davidson Resilience Scale, and Dispositional Hope Scale. Descriptive statistics, Spearman's correlation analysis, and the APIM were used to analyze the data. The mean age of the gynecologic cancer patients who participated in the study was 57.98 ± 11.43 years and the mean age of the caregivers was 40.83 ± 14.53 years. Of the gynecologic cancer patients who participated in the study, 52.3% had ovarian cancer and 63.6% had stage III. In the study, 56.1% of the caregivers were the patient's sisters. According to the results of the study, the mean total score of the Spiritual Well-being Scale was 126.46 ± 18.77 and 120.94 ± 21.64; the mean total score of the Connor-Davidson Psychological Resilience Scale was 75.51 ± 20.78 and 75.07 ± 17.07; the mean total score of the Dispositional Hope Scale was 49.81 ± 7.82 and 50.82 ± 9.48, respectively. In the study, it was determined that the spirituality of gynecologic cancer patients had a positive, high level relationship with psychological resilience (r= 0.706; p=0.001) and a positive, moderate level relationship with hope (r= 0.656; p=0.001). The spirituality of caregivers was positively and highly correlated with psychological resilience (r= 0.715; p=0.001) and positively and moderately correlated with hope (r= 0.675; p=0.001).