Covıd-19 pandemisi uzaktan eğitim sürecinde köy okullarında yaşanılan sorunlara dair sınıf öğretmeni ve veli görüşleri (Adana/Karataş ilçe örneği)
Opinions of class teachers and parents on the problems that take place in village schools during the Covid-19 pandemic distance education process
  1. Tez No: 758603
  2. Yazar: TUĞÇE KURUMOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÜRŞAT KURTULGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
2019 yılı Aralık ayının sonunda Çin'in Hubei bölgesinin Wuhan şehrinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs kısa sürede tüm dünyayı etkisi altına almıştır. Başlangıçta sağlık alanında yıkıcı etkileri olan koronavirüsün dünya çapında yayılımı arttıkça eğitim sisteminde de birtakım aksaklıkları beraberinde getirmiştir. Bu araştırmada COVID-19 pandemisinde köy okullarındaki sınıf öğretmeni ve velilerin uzaktan eğitim sürecinde karşılaştıkları sorunların incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla araştırmada köy okullarındaki sınıf öğretmeni ve veli görüşlerine göre pandemi döneminde gerçekleştirilen uzaktan eğitim sürecinde fiziki/ teknik altyapı kaynaklı, uzaktan eğitim sistemi ve araçları kaynaklı, eğitim- öğretim süreci kaynaklı ve veli-öğretmen-öğrenci iş birliği ve iletişimi kaynaklı sorunlara yanıtlar aranmıştır. Araştırma grubunu, Adana'nın Karataş ilçesine bağlı köy okullarında görev yapan 10 sınıf öğretmeni ve 10 veli oluşturmaktadır. Araştırma fenomenoloji (olgubilim) deseninin kullanıldığı nitel bir araştırmadır. Araştırma verileri araştırmacı tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu aracılığı ile toplanmış ve elde edilen veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmada COVID- 19 pandemi sürecinde köy okullarında uzaktan eğitim süresince yaşanılan sıkıntıların sınıf öğretmenleri ve velilerin bakış açısıyla ortaya konulmasına çalışılmıştır. Araştırma bulgularına göre COVID- 19 pandemisi döneminde uzaktan eğitime geçilmesi ile birlikte köy okullarındaki öğretmenler eğitim- öğretim sürecini yürütürken öğrencilerin uzaktan eğitime katılım oranının düşüklüğü nedeniyle her öğrenciye eşit öğrenme fırsatı sunamamış ve ders müfredatlarını uzaktan eğitime entegre etme amacıyla daha fazla zaman ve emek harcamışlardır. Sürece tamamen yabancı olan veliler ise fiziki/ teknik altyapı kaynaklı sorunlar başta olmak üzere uzaktan eğitim sistemine ait donanım, bilgi ve motivasyon eksikliği sebebiyle çocuklarına ve öğretmenlere destek sağlama noktasında yetersiz kalmışlardır. Araştırma sonunda bu sorunların giderilmesine yönelik pandeminin köy okullarında eğitime olumsuz etkilerini azaltmak adına gerekli önlemler alınması ve bu konuda bakanlık, ilçe ve il milli eğitim müdürlükleri bünyelerinde yapılan çalışmaların artırılması konusunda önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The new type of coronavirus, which emerged in the city of Wuhan in the Hubei region of China at the end of December 2019, affected the whole world in a short time. As the worldwide spread of the coronavirus, which had devastating effects in the field of health in the beginning, increased, and it also brought some disruptions in the education system. This study aims to examine the problems faced by classroom teachers and parents in village schools during the COVID-19 pandemic during the distance education process. For this purpose, according to the opinions of classroom teachers and parents in village schools, answers were sought to problems arising from physical and technical infrastructure, distance education system and tools, the education teaching process, and parent-teacher-student cooperation and communication in the distance education process carried out during the pandemic period. The research group consists of 10 classroom teachers and 10 parents working in village schools in Adana City's Karataş district. The research is qualitative research in which the phenomenologic method is used. The research data were collected through a semi-structured interview form developed by the researcher and the obtained data were analyzed with the descriptive analysis method. In this study, it was aimed to reveal the problems experienced during distance education in village schools from the perspective of classroom teachers and parents during the COVID- 19 pandemic process. According to the research findings, with the transition to distance education during the COVID- 19 pandemic period, teachers in village schools could not offer equal learning opportunities to every student due to the low participation rate of students in distance education while conducting the education process, and they spent more time and effort in order to integrate the course syllabus into distance education. Parents who were completely unfamiliar with the process were insufficient in providing support to their children and teachers due to the lack of equipment, knowledge and motivation of the distance education system, especially the problems arising from the physical and technical infrastructure. At the end of the research, suggestions were made to increase the work done within the ministry, district and provincial national education directorates in order to take and eliminate the necessary measures to reduce the negative effects of the pandemic on education in village schools.