Opinions of English language teachers and students on the effects of distance education on classroom management in the COVID-19 pandemic
COVID-19 pandemisinde uzaktan eğitimin sınıf yönetimi üzerindeki etkıleri hakkında İngilizce öğretmenlerinin ve öğrencilerin görüşleri
  1. Tez No: 711494
  2. Yazar: MURAT ŞENOCAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP BANU KOÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Covid-19 pandemisinin yayılmasıyla birlikte öğretmenler ve öğrenciler yepyeni bir durumla karşı karşıya kaldılar: Uzaktan eğitim. Bu yeni koşullar eğitimde pek çok konunun zamanın şartlarına göre akademisyenler tarafından yeniden ele alınmasını mecbur kıldı. Şüphesiz ki sınıf yönetimi amaçlanan eğitim çıktılarını sağlamada önemli bir unsur. Çünkü istenmeyen öğrenci davranışları sınıf aktivitelerini aksatabilir ve öğretimin gerçekleşmesinin önüne geçebilir. Uzaktan eğitimde fiziksel olarak öğretmen ve öğrencinin birbirlerinden farklı ortamlarda olması sınıf yönetiminin temel yapı taşları olan bileşenlerin uygulanması noktasında farklılıklar yaratmıştır. Bu nitel araştırmanın amacı, farklılaşmanın doğurduğu sonuçları incelemektir, ve bunun için 7 İngilizce öğretmenine ve 10 öğrenciye açık uçlu sorular sorularak görüşleri incelenmiştir. Öğretmenlerle sorulan sorularda sınıf yönetimi bileşenlerinin uzaktan eğitime aktarılmasında ortaya çıkan sonuçları tartışmaya açmak üzere yapılandırılmıştır. Öğrencilerin görüşleri ise Glasser'ın Seçim Teorisi temel alınarak analiz edilmiştir. Açık uçlu sorular sınıf yönetimi bileşenlerinin uzaktan eğitimde etkili olarak işlemediğini, ve öğrencilerin Seçim Teorisi bağlamında temel ihtiyaçlarının uzaktan eğitimde karşılanamadıgını ortaya çıkarmıştır. ANAHTAR KELİMELER: sınıf yönetimi, Glasser'ın Seçim Teorisi, uzaktan eğitim
Özet (Çeviri)
Teachers and students were faced with an entirely new predicament when the Covid-19 pandemic broke out: distance education. As a result of these new circumstances, educational scholars had to reconsider numerous topics in education in light of the current circumstances. Undoubtedly, classroom management is critical to achieving the desired educational outcomes. Because unruly students can cause disruptions in the classroom and prevent education from taking place. Distance education has caused changes in the execution of components that are the fundamental building blocks of classroom management due to the fact that the teacher and the student are physically separated. The goal of this qualitative study is to delve into the consequences of the transformation; therefore, seven English teachers and ten students were asked open-ended questions and their perspectives were analyzed. Open-ended questions for teachers were designed to elicit information about teachers' views on execution of classroom management components in distance education. Glasser's Choice Theory was used to receive and analyze students' opinions. Findings suggested that classroom management components did not operate well, and that students' basic requirements as defined by Choice Theory were not addressed in distance education. KEY WORDS: classroom management, Glasser's Choice Theory, distance education