Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi adli tıp anabilim dalına infaz tehiri cumhurbaşkanlığı affı nedeniyle başvuran erişkin olguların değerlendirilmesi
Evaluation of the individuals who are referred to Kocaeli University department of forensic medicine for postponement of execuation
  1. Tez No: 807648
  2. Yazar: AYSEL GÜRDAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KURTAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Giriş ve Amaç: Ceza suçu önlemek, mahpusun yeniden suç işlemesini engelleyebilmek, toplumu suça karşı korumak, mahpusun yeniden toplum kurallarına saygılı sorumluluk taşıyan bir yaşam biçimine uyumu kolaylaştırmak amacıyla verilmektedir. Ağır hastalığı veya sakatlığı olan kişinin rehabilitasyon sürecinden faydalanamayacağı veya halihazır durumuyla yeniden suç işleyemeyeceği düşünülerek kişilerin erken tahliyesi kavramı ortaya çıkmıştır. Son yıllarda ülkemizde artan cezaevi nüfusu da göz önünde bulundurulduğunda; bu husus mevcut tehir için başvuran olguların sayısında da artışla sonuçlanmış, artan olgu sayısı yanı sıra değerlendirilmesi gereken hastalıkların çeşitliliği de artmıştır. Bir çok olguda multidisipliner değerlendirme gereken bu sürecin yine birçok etmenden etkilendiği (hastanın yaşı, ek hastalıkları, tedaviye uyumu, cezaevi koşulları vs.) de göz önünde bulundurulduğunda standardize edilmiş tek tip yaklaşım biçiminin oluşturulmasındaki zorluktan hareketle; her olguya kendi özelinde etkin tedavi ve takip düzeninin oluşturulması ve bunun yanı sıra tehir hususunda yapılacak değerlendirmelerin adaletsizliğe neden olmayacak şekilde karara bağlanması için birçok husus ele alınarak, güncel literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Olguların sosyodemografik özellikleri, mevcut hastalıkları nedeniyle infaz tehiri gerekip gerekmediği, daha önce tehir başvurusu olup olmadığı, hangi hastalıkların daha çok tehir gerektirdiği, infazın ertelenmesi ve Cumhurbaşkanlığı af yetkisi kapsamında değerlendirilen olguların hastalıklarının mortalite ve morbiditeleri üzerinde etkili faktörlerin analizi ve hangi hastalıkların bu kapsamda değerlendirildiği ve raporlama sürecinde yaşanan sorunları tartışmak ve konu ile ilgili öneriler ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız; 01.01.2013-31.06.2022 tarihleri arasında hakkında rapor düzenlenen olgular retrospektif olarak taranarak hapis cezasının infazının tehiri hakkında rapor düzenlenmesi istenen 179 olgu çalışma kapsamına alınarak, Anabilim Dalımız arşivinde bulunan raporlar, adli ve tıbbi dosyaları ile hastane otomasyon sistemine kayıtlı bilgiler ve Sağlık Bakanlığı Ölüm Bildirim Sistemi'nde kayıtlı güncel bilgiler de incelenerek retrospektif olarak değerlendirilmiştir Bulgular: Çalışmamızda olguların %2,2'si kadınlar %97,8'ini erkek oluşturmakta olup, cinsiyet kimliğini ikili cinsiyet dışı tanımlayan olgumuz yoktur. Olguların %31,3 oranında 31-45 yaş grubunda olduğu tespit edilmiş olup, olguların %43,0'inin ilköğretim mezunu veya ilköğretim terk olduğu görülmüştür. Sigara ve cezaevine girmeden önce alkol kullanımının infaz tehirine sebep hastalık mevcudiyetinde anlamlı etkisi olduğu ortaya konmuştur. Olguların en çok İç Hastalıkları bölümüne ait bir tanıya sahip olduğu, Onkoloji Hastalıkları tanısı alan olgulara diğer hastalıklara göre anlamlı düzeyde infaz tehiri gerekir kararı verildiği saptanmıştır. Çalışmamızda 179 olgudan 62 (%34,6)'sinin hastalık nedeniyle cezasının infazının tehir edilmesi kanaatine varıldığı, 111 (%62) olgunun mevcut hastalıklarının cezanın hastalık nedeniyle tehir edilmesini gerektirecek düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Sonuç: Muayene ve tetkiklerinin hızlıca yapılması, infaz tehiri olgularının sağlık hizmetlerine daha kolay ve hızlı ulaşmalarını sağlayacak tedbirler alınması, ceza infaz tehiri kapsamındaki mahpusların durumunun acil olgu gibi değerlendirilerek muayene, tetkik ve görüntülüme işlemlerinin hızla yürütülmesi gerekmektedir. Cezaevlerinde alkol ve madde kullanımına yönelik ilave uygulamaların ve rehabilitasyon programlarının hayata geçirilmesi cezaevi çıkışı kişilerin hayatlarını düzene sokmaları konusunda büyük önem taşımaktadır. Yapılan çalışmalar hasta mahpuslar değerlendirilirken dışarıdaki popülasyonun prognoz, sağ kalım yüzdesi, yaşam süreleri ile değerlendirilemeyeceği, mahpuslara özel bir değerlendirmeye ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Yine hızlanan yaşlanma mevcudiyeti olması kaçınılmaz olan mahpus popülasyonunun kronolojik yaşlarının dışarıdaki popülasyona göre değerlendirilemeyeceği, erken yaşlanma yaş sınırları belirlenerek özel bir değerlendirmeye ihtiyaç olduğu görülmektedir. Hekimler sağlık nedenli infaz tehirlerinde tıbbi gereklilik ve standartlar dışında başka bir ölçütü dikkate almamalı, cezaevlerinde kişisel bakımlarını yerine getiremeyecek derecede fonksiyon kaybı olan, kanser vb. ölümcül olgularda titizlikle ve ivedilikle karar vermeli, görevleri açısından yasa ve etik ilkelerin çatıştığı durumlarda etiğin yasadan önce geldiğinin hekim ve tüm sağlık çalışanları tarafından unutulmaması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Penalty is given with the aim of preventing crime, preventing the prisoner from committing crimes again, protecting society against crime, and facilitating the prisoner's adaptation to a lifestyle that respects societal rules and carries a sense of responsibility. The concept of early release has emerged by considering that individuals with severe illness or disability cannot benefit from the rehabilitation process or are unable to commit crimes again due to their current condition. Considering that multidisciplinary assessment is required in many cases, and this process is influenced by various factors (such as the patient's age, comorbidities, adherence to treatment, prison conditions, etc.), it is difficult to establish a standardized and uniform approach. Therefore, the aim is to create an effective treatment and monitoring regimen specific to each case and to address various issues in order to ensure that assessments regarding postponement are made in a manner that does not lead to injustice. Additionally, the objective is to contribute to the current literature by discussing the sociodemographic characteristics of the cases, the need for execution postponement due to existing illnesses, previous postponement applications, which diseases require more postponement, analysis of factors affecting mortality and morbidity of cases evaluated under the postponement of execution and presidential pardon authority, which diseases are considered in this context, and to discuss the problems encountered during the reporting process and provide recommendations related to the subject. Materials and Methods: Our study included a total of 179 cases in which reports were requested for the postponement of the execution of a prison sentence, and these cases were retrospectively reviewed by scanning the cases for which reports were prepared between January 1, 2013, and June 30, 2022. The reports available in the archives of our Department, as well as the relevant forensic and medical files, information recorded in the hospital automation system, and up-to-date data registered in the Ministry of Health Death Notification System were examined and evaluated retrospectively Findings: In our study, 2.2% of the cases were females, while 97.8% were males, and we did not have any cases that identified their gender as non-binary. It was determined that 31.3% of the cases were in the 31-45 age group, and 43.0% of the cases had either a primary education diploma or had dropped out of primary education. It was found that smoking and alcohol use before entering prison had a significant impact on the postponement of execution in the presence of a disease. It was observed that the majority of cases had a diagnosis related to the Internal Medicine department, and significant decisions were made regarding the postponement of execution for cases diagnosed with Oncology Diseases compared to other diseases. In our study, it was concluded that the sentences of 62 (34.6%) out of 179 cases were postponed due to illness, while it was determined that the existing illnesses of 111 (62%) cases were not at a level that required the postponement of the sentence due to the disease. Conclusion: Measures should be taken to ensure that examinations and tests are conducted quickly, and steps should be taken to facilitate the easy and rapid access of prisoners under the execution postponement to healthcare services. The examination, testing, and imaging procedures should be expedited by considering the condition of prisoners under the execution postponement as urgent cases. Additional measures and rehabilitation programs targeting alcohol and substance use should be implemented in prisons, as they play a crucial role in helping individuals reintegrate into society after their release from prison. Studies have shown that when evaluating incarcerated patients, the prognosis, survival rates, and life expectancy of the general population cannot be used as references, emphasizing the need for a specific evaluation tailored to prisoners' circumstances. Furthermore, the inevitable presence of accelerated aging in the incarcerated population suggests that their chronological age cannot be evaluated based on the general population, and there is a need for a special assessment with defined age limits for premature aging. Doctors should consider only medical necessity and standards, disregarding any other criteria in cases of execution postponement for health reasons. In cases of severe functional impairment where individuals are unable to perform personal care, such as in cases of cancer or other life-threatening conditions, physicians should make decisions with meticulousness and urgency. In situations where the duties of physicians conflict with legal and ethical principles, it is important for healthcare professionals, including physicians, to remember that ethics take precedence over the law