Tiroidin kapsüllü folliküler paternli tümörlerinde ezh1 ekspresyonunun ve kapsül özelliklerinin ayırıcı tanıya katkısının araştırılması
Investigation of ezh1 expression and evaluation of the capsule status in encapsulated follicular patterned thyroid tumors and research of the utility for differential diagnosis
  1. Tez No: 807662
  2. Yazar: FADİME EDA GÖKALP SATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RABİA BOZDOĞAN ARPACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Patoloji, Genetics, Pathology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Tiroidin folliküler paternli tümörleri; folliküler adenom, folliküler karsinom, papiller karsinomun folliküler ve enkapsüle varyantları, hurthle hücreli adenom ve hurhtle hücreli karsinomdur. Bu antitelerin tanıları histopatolojik inceleme ile mümkündür, tedavi ve prognozları ise farklılık gösterir. Histopatolojik tanıda bazen teknik sebepler bazen de gözlemciler arası farklılıklar zorluk yaratabilir. Bu sebepten bu antitelerin ayırımlarını daha objektif bir temele oturtacak yeni çalışmalara ihtiyaç vardır. Enhancer of zeste homolog 1 geni (EZH-1), histon H3 trimetilasyonunda görev alan polycomb kompleksinin subuniti olarak görev yapar ve hücre proliferasyonunda etkili olur. EZH-1 mutasyonlarının malign tümörlere kıyasla benign tiroid tümörlerinde daha çok izlendiğine dair çalışmalar mevcuttur. Bu çalışmalar referans alınarak folliküler paternli tiroid tümörlerinde EZH1 ekspresyonu hem immünohistokimyasal hem de real time PCR yöntemi ile araştırılacak bu ekspresyonun klinik ve histopatolojik verilerle ilişkisi değerlendirilecek ve sonucuna göre günlük pratikte kullanım imkanlar ve ayırıcı tanıya katkısı araştırılacaktır. Çalışmanın bir diğer amacı da bu tümörlerin kapsüllerinin nitelik ve nicelik özelliklerinin yine ayırıcı tanıya katkısının araştırılmasıdır.
Özet (Çeviri)
Tumors of the thyroid follicular pattern; follicular adenoma, follicular carcinoma, follicular and encapsulated variants of papillary carcinoma, hurthle cell adenoma, and hurhtle cell carcinoma. Diagnosis of these entities is possible with the histopathological examination. Treatment and prognosis of these lesions are different from each other. Sometimes technical reasons and differences between observers may cause difficulties in histopathological diagnosis. For this reason, there is a need for new studies that will base the distinctions of these entities on a more objective basis. In enhancer of zest, homologous 1 gene (EZH-1) acts as a subunit of the polycomb complex involved in histone H3 trimethylation and is effective in cell proliferation. With reference to these studies, EZH1 expression in thyroid tumors with follicular pattern will be investigated by both immunohistochemistry and real time PCR method, and the relationship of this expression with clinical and histopathological data will be evaluated, and according to the result, the possibilities of use in daily practice and its contribution to differential diagnosis will be investigated. Another aim of the study is to investigate the contribution of the qualitative and quantitative characteristics of the capsules of these tumors to the differential diagnosis.