Farklı omuz eklem açılarının kullanıldığı kapalı kinetik zincir egzersizlerinde skapula çevresi kassal aktivasyonun incelenmesi
Investigation of muscular activation around the scapula in closed kinetic chain exercises using different shoulder joint angles
  1. Tez No: 807676
  2. Yazar: BÜŞRA PAKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Fizyoterapistliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Literatürde kinetik zincir yaklaşımının omuz rehabilitasyonundaki önemi ve yeri konusunda araştırmalar bulunmaktadır. Kapalı kinetik zincir (KKZ) egzersizleri ile omuz ve skapular kasların ko-kontraksiyonu sağlanarak fonksiyonel eklem stabilitesi ve nöromuskuler kontrolün geliştirilmesi hedeflenir. Bu araştırmanın amacı, farklı omuz eklem açıları kullanılarak gerçekleştirilen KKZ egzersizleri esnasında meydana gelen skapula çevresi kassal aktivasyonun ve kassal aktivasyon oranlarının incelenmesidir. Araştırmaya sağlıklı ve fiziksel olarak aktif 22 erkek birey (yaş: 19,41,5; beden kütle indeksi: 23,62,3) dahil edildi. Tüm bireyler randomize bir şekilde, sagital düzlemde glenohumeral eklem (GHE) hareket açıklığına göre omuz seviyesi altı (GHE90o) olarak kategorize edilen 8 farklı KKZ egzersizini gerçekleştirdi. Egzersizler sırasındaki, üst trapezius (UT), orta trapezius (OT), alt trapezius (AT) ve serratus anterior (SA) kaslarının aktivasyon seviyeleri yüzeyel elektromiyografi ile değerlendirildi. Elde edilen verilerden %MİİK kassal aktivasyon seviyeleri ve UT/OT, UT/AT ve UT/SA oranları hesaplandı. İstatistiksel karşılaştırmada Tekrarlı Ölçümler Varyans Analizi (ANOVA) kullanıldı.
Özet (Çeviri)
There are evidence regarding the importance and role of the kinetic chain approach in shoulder rehabilitation in the recent literature. Closed kinetic chain (CKC) exercises aim to improve functional joint stability and neuromuscular control by allowing co-contraction of the shoulder and scapular muscles. The aim of research was to examine the muscular activation and activation ratios around the scapula in CKC exercises performed with different glenohumeral joint (GHJ) angles. Twenty-two healthy and physically active male individuals (age: 19.41.5 years; body mass index: 23.62.3kg/m2) were included in this study. CKC exercises categorized as below shoulder level (GHJ90o) according to glenohumeral joint elevation in the sagittal plane. Eight different exercises were performed randomly by the participants. During these exercises, the activation levels of the upper trapezius (UT), middle trapezius (MT), lower trapezius (LT) and serratus anterior (SA) muscles were evaluated by surface electromyography. Repeated Measures Analysis of Variance (ANOVA) was used to compare muscle activation levels and UT/MT, UT/LT, and UT/SA ratios among conditions.