Myastenia Gravis'li bireylerde kognitif işlevin basit ve kompleks reaksiyon zamanı yöntemi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cognitive function in individuals with myasthenia gravis using simple and complex reaction time method
  1. Tez No: 807675
  2. Yazar: RUHİD KERİMOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇAĞRI MESUT TEMUÇİN, DOÇ. DR. FATMA GÖKÇEM YILDIZ SARIKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nörolojik ve Psikiyatrik Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel Nörolojik Bilimler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Myastenia Gravis (MG) nöromüsküler kavşak fonksiyonunda önemli rol oynayan, ağırlıklı olarak postsinaptik proteinleri karşı oluşan antikorların kavşağın fonksiyonunu bozması sonucu oluşan otoimmün bir hastalıktır. Myastenia Gravis motor bulgularla beraber non-motor bulgular da hastaların hayat kalitesini belirgin şekilde etkileyebilmekte olup, özellikle de kognitif etkilenme ile ilgili süreçlerin araştırılmasına ihtiyaç vardır. MG' hastalarından kognitif tutulumla ilgili literatür büyük çoğunlukla nöropsikolojik test bataryaları ve anket çalışmalarından oluşmakta olup sonuçları çelişkilidir. Bu amaçla çalışmamızda MG hastalarında, basit ve kompleks reaksiyon zamanı (KRZ ve BRZ) ölçümü ve BRZ kıyasla KRZ ölçümünde oluşan artışın sağlıklı bireylerle karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bunun için katılımcılardan ışık uyarısı anında düğmeye basmaları istenmiş ve bu sırada oluşan kas aktivasyonu yüzeyel EMG ile kaydedilmiştir. Elde edilen doğru yanıtlar, yanlış yanıtlar ve düğme basma gerçekleşmemiş kasılmaların latansı, sayı kontrol ve MG grubu arasında karşılaştırılmış, istatiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Myasthenia Gravis (MG) is an autoimmune disease caused by antibodies against mainly postsynaptic proteins that play an important role in the function of the neuromuscular junction. Function disruption of the junction leads to weakness of sceletal and ocular muscles. Myasthenia Gravis can significantly affect the quality of life of patients with motor as well as nonmotor symptoms and there is a need to investigate the processes related to cognitive impairment. The literature on cognitive involvement in MG patients mostly consists of neuropsychological test batteries and questionnaire studies and the results are contradictory. For this purpose, our study aimed to measure simple and complex reaction time (CRT and BRT) in MG patients and to compare the increase in CRT compared to BRT with healthy subjects. For this purpose, the participants were asked to press the button at the moment of light stimulus and the muscle activation that occurred during this time was recorded with superficial EMG. The number of correct responses, incorrect responses and the latency of contractions without button pressing were compared between the control and MG groups, and no statistically significant difference was found.