Tekerlekli sandalye basketbol sporcularının besin tercihi ve beslenme bilgi düzeylerinin incelenmesi
Investigation of food preference and nutritional knowledge levels of wheelchair basketball athletes
  1. Tez No: 807677
  2. Yazar: ALİ ZİVER BİLGE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜREYYA YONCA SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Munzur Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu kullanım Tekerlekli Sandalye Basketbolu ile uğraşan sporcuların beslenme tercihlerini belirleme oranı ve beslenme bilgisi boyutunun ne kadar yüksek olduğunu ifade etmektedir. Ankete katılan sporcular gönüllü olarak ankete katılmıştır. Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Tekerlekli Sandalye Basketbol şubesi 1000 sporcudan oluşurken tekerlekli sandalye sporu yapan sporcu sayısı Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgelerindedir. Hastanede yatan 150 sporcudan (128 erkek-22 kadın) oluşmaktadır. Araştırmada kullanılan kişisel özellikler formülünüz, besin tercihleriniz ve beslenme bilginizin ölçeği olarak Yetişkin Beslenme Bilgi Düzeyi Ölçeği'ni (YEDBİN) alınız. SPSS 22.0 yapısının analiz yapısı incelenerek gözlem olarak yüzde ve frekans dağılımı kullanılmış ve gruplar arasındaki ilişkinin seyrindeki farklılık P-korunumu < olan hücreler olarak kabul edilmiştir. 0,05.
Özet (Çeviri)
This usage is the rate of determining the nutritional preferences of the athletes engaged in Wheelchair Basketball and how high the nutritional information dimension is. Athletes participating in the survey voluntarily participated in the survey. Turkish Physically Disabled Sports Federation Wheelchair Basketball branch consists of 1000 athletes, while the number of athletes doing wheelchair sports is in the Southeastern and Eastern Anatolia regions. It consists of 150 athletes (128 men-22 women) staying in the hospital. Take the Adult Nutrition Knowledge Level Scale (YEDBIN) as the scale of your personal characteristics formula, food preferences and nutritional knowledge used in the research. Percentage and frequency distribution were used as observations from examining the analysis structure of the SPSS 22.0 structure, and the difference in the course of the relationship between the groups was accepted as cells with P-conservation