19. yüzyıl klasik Türk şiirinde muhteva değişimlerine genel bakış
Overview of content changes in 19th century classical Turkish poetry
- Tez No: 807685
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BÜLENT KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eski Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
19. yüzyıl, eski edebiyat geleneğinin ve yeni edebiyat geleneğinin harmanlandığı bir yüzyıldır. Bu yüzyıl hem klasik edebiyat geleneğine ait unsurların yer yer değişime ve dönüşüme uğradığı hem de eski geleneğe bağlı kalınarak edebî ürünlerin verildiği bir dönemdir. 19. yüzyıl Klasik Türk şiirinde yaklaşık altı asırlık edebî geleneğin izleri görülmekle birlikte bu dönem yeni edebî adımlarında atıldığı bir dönemdir. Toplumun sosyal, siyasal ve kültürel gelişimi ve değişimi, edebî eserlerinin içeriğini de etkilemektedir. 18. ve 19. yüzyıllarda ilerleyen ve değişen olaylar toplumu ve diğer kültürel alanları etkilediği gibi klasik Türk şiirinin de muhtevasını etkilemiştir. Çalışmada, dönemin muhtevasını anlamaya kaynaklık edeceği düşünülen 8 şair belirlenmiştir ve ilgili şairlerin divanlarından örneklem beyitler seçilmiştir. Alınan beyit örneklerinden yola çıkarak 19. yüzyılda yaşanan değişim ve gelişmelerin dönemin klasik şiir anlayışına ve muhtevasına yansımaları genel hatlarıyla ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The 19th century is a century in which the old literary tradition and the new literary tradition are blended. This century is a period in which both the elements belonging to the classical literary tradition were subjected to change and transformation from time to time and literary products were produced by adhering to the old tradition. Although the 19th century Classical Turkish poetry shows traces of nearly six centuries of literary tradition, it is also a period in which new literary steps were taken. The social, political and cultural development and change of the society also affects the content of literary works. In the 18th and 19th centuries, progressive and changing events affected the content of classical Turkish poetry as they affected society and other cultural fields. In the study, 8 poets who are thought to be a source for understanding the content of the period were identified and sample couplets were selected from the divans of the relevant poets. Based on the couplet samples, the reflections of the changes and developments in the 19th century on the classical poetry understanding and content of the period were tried to be revealed in general terms.