Kadınların aile içi şiddete maruz kalma durumları ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the Relationship Between Exposure to Domestic Violence and HEALTHY Lifestyle Behaviors of Women
- Tez No: 807692
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM CAN GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Anabilim Dalı: Doğum ve Kadın Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Dalı Amaç: Araştırma, kadınların aile içi şiddete maruz kalma durumlarının sağlıklı yaşam biçimi davranışlarına etkisini değerlendirmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Ocak 2023- Mart 2023 tarihleri arasında gerçekleştirilmiştir. Araştırma örneklemini araştırmaya katılmayı kabul eden, 18-49 yaş aralığındaki kadınlar oluşturmuştur. Veriler, Kişisel Bilgi Formu, Kadına Yönelik Aile İçi Şiddet Tarama Formu ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları Ölçeği II Formu kullanılarak elde edilmiştir. Veriler, tanımlayıcı istatistiksel analizler (ortalama, standart sapma, yüzdelik); bağımsız (ilişkisiz) gruplar t testi; Man Whitney U testi; kategorik verilerin karşılaştırılması ki-kare testi ile analiz edildi. Bulgular: Çalışmamızda 311 katılımcıdan elde edilen veriler değerlendirildiğinde, şiddetin herhangi bir türüne maruz kalma oranı %36,70 olarak tespit edilmiştir. Maruz kalınan şiddet türleri sırasıyla; sözel şiddet (%29,30), fiziksel şiddet (%11,60), ekonomik şiddet (%20,90) ve cinsel şiddet %6,10'tir.
Özet (Çeviri)
Department: Department of Obstetrics and Gynecology Nursing Purpose: The research, was carried out to evaluate the effect of women's exposure to domestic violence on healthy lifestyle behaviors. Materials and Methods: The research was carried out between January 2023 and March 2023. The research sample consisted of women between the ages of 18-49 who agreed to participate in the research. The data were obtained by using the Personal Information Form, the Domestic Violence Against Women Screening Form and the Healthy Lifestyle Behaviors Scale II Form. Data, descriptive statistical analyzes (mean, standard deviation, percentile); independent (unrelated) groups t-test; Man Whitney U test; Comparison of categorical data was analyzed by chi-square test. Results: When the data obtained from 311 participants in our study were evaluated, the rate of exposure to any type of violence was determined as 36.70%. The types of violence exposed are respectively; verbal violence (29.30%), physical violence (11.60%), economic violence (20.90%) and sexual violence 6.10%. The HLBS II total score, physical activity sub-dimension score, nutrition sub-dimension score, interpersonal relations sub-dimension score and stress management sub-dimension score of women who have been exposed to any type of violence in the last year are at a level that will create a statistically significant difference compared to those who have not been exposed to violence.