Renal kortikal tümörlerin tedavisinde nefron koruyucu cerrahinin onkolojik sonuçları
The oncologic outcomes of nephron sparing surgery in treatment of renal cortical tumors
  1. Tez No: 342038
  2. Yazar: İRFAN ATAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜSTÜNOL KARAOĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Renal hücreli karsinom böbreğin en sık görülen malign tümörü olup, tüm yetişkin tümörlerinin %2-3?ünü oluşturur. Üriner sistem kanserleri arasında 3.sırada olup,en ölümcül seyredenidir. Modern görüntüleme yöntemlerinin gelişmesi ve sık kullanımı RHK insidansıyla beraber daha küçük, daha düşük dereceli ve erken evre insidentalomaların insidansında da artışa yol açmıştır. Buna paralel olarak renal kortikal tümörlerin tedavisinde nefron koruyucu cerrahinin oranında artış oldu. Bu çalışmadaki amacımız kliniğimizde renal kitle nedeniyle nefron koruyucu cerrahi yapılan hastaların takiplerinden elde edilen klinik ve onkolojik sonuçları değerlendirmektir. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı?nda Haziran 2006 ? Mart 2013 tarihleri arasında nefron koruyucu cerrahi yapılan 90 hastaya ait veriler retrospektif olarak incelenmiştir. Çalışmaya alınan hastaların 54?ü (%60) erkek, 36?sı (%40) kadın olup ortalama yaş 54,02 ± 10,33 yıl idi. Olguların 65 (%72,8)? ine açık parsiyel nefrektomi , 25 (%27,2)? ine laparoskopik parsiyel nefrektomi yapıldı. Toplamda 121 adet tümöre rezeksiyon yapılıp 50 hastada (%55,6) tümör sağ böbrekte, 38 hastada (%42,2) sol böbrekte ve 2 hastada (%2,2) ise bilateral yerleşimliydi. 11 hasta (%12,2) soliter böbrekli olup 13 hastada (%14,4) multipl yerleşimli tümör mevcuttu. Ortalama tümör boyutu 3,65 ± 1,8 cm olup tümörlerin 32 (%35,6)?si alt pol, 32 (%35,6)?si orta pol, 22 (%24,4)?si üst pol, 4 (%4,4)?ü multipl yerleşimliydi.
Özet (Çeviri)
Renal cell carsinoma is the most common malignant tumor of the kidney and constitutes %2-3 of all adult tumors. It is the third most common malignancy of the urinary tract and has the highest mortality rate of the genitourinary cancers. The widespread use of modern imaging techniques has led to an increase in diagnosis of renal incidentalomas ; that are tumours that tend to be smaller in size, earlier in stage and lower grade. Therefore the use of nephron sparing surgery has increased for treatment of the renal cortical tumors. The objective of our study was to evaluate the clinical and oncological outcomes of patients who underwent nephron sparing surgery for renal tumors in our clinic. Data of 90 patients who underwent nephron sparing surgery at Gazi University School of Medicine Department of Urology between June 2006 and March 2013 were investigated retrospectively. The patients who were included in the study were 54 (%60) males and 36 (%40) females with a mean age of were 54,02 ± 10,33 years. Of the patients 65 (72.8%) and 25 (27.2%) underwent open and laparoscopic partial nephrectomy, respectively. Tumor was located in right, left and both kidneys in 50(55.6%), 38(42.2%) and 2 (2.2%) patients , respectively. 11 patients (12.2%) had a solitary kidney and 13 patients (14.4%) had multiple tumor in their kidneys. Mean tumor size was 3.65 ± 1.8 cm. 32 (35.6%), 32 (35.6%) and 22 (24.4%) patients had tumor in lower, middle and upper of the kidney.