Aşı tedarikinde sınıflandırma algoritmaları yardımıyla grip aşısı talebinin tahmini
Estimation of flu vaccine demand with the help of classification algorithms in vaccine supply
- Tez No: 807723
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SABAHATTİN KEREM AYTULUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Aşılar, hastalıklarla mücadele için önem arz etmektedir. Çünkü aşılanma tüm canlılar için bağışıklık sağlar. Bunun yanında sürü bağışıklığı yöntemi ile de salgınların yayılımı azaltılabilir. Aşı tedariki yapılırken tahminlerin iyi yapılamaması, hastalıklarla mücadelede zorluklara sebebiyet vermektedir. Bu çalışmada katılımcılara ekonomik ve demografik bilgileri, hastalık riskleri ve aşıların etkinlikleri hakkındaki görüşleri ve hastalık bulaştırmayı azaltmaya yönelik davranışları sorularak anket bilgileri toplanmıştır. Çalışmada 2009 yılında gerçekleşen H1N1 grip aşısının kamuya açılması sonrasında kişilere yapılan anket verileri ile talep tahminlerinin gerçeğe yakın bir şekilde planlanmasına rehberlik edilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca çalışmada makine öğrenme tekniklerinden faydalanarak bireylerin aşı olup olmadığına yönelik tahminler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Vaccines are important to combat diseases. Because vaccination provides immunity for all living things. In addition, the spread of pandemics can be reduced by the herd immunity method. The inability to make good predictions while procuring vaccines causes difficulties in the fight against diseases. In this paper, questionnaire information was collected by asking the participants about their economic and demographic information, their views on disease risks and the effectiveness of vaccines, and their behaviors to reduce disease transmission. In the paper, it is aimed to guide the planning of demand forecasts close to reality with the survey data made to the people after the H1N1 flu vaccine was made public in 2009. In addition, in the paper, predictions were made about whether individuals were vaccinated by using machine learning techniques.