Erciyes Kayak Merkezi Tesislerini kullanan müşterilerin memnuniyet düzeylerinin incelenmesi
An examination of the satisfaction levels of customers using Erciyes Ski Center Facilities
  1. Tez No: 807722
  2. Yazar: AYHAN YURDAKUL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDOĞAN SOYGÜDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu araştırmada, Erciyes Kayak Merkezi Tesislerini kullanan müşterilerin memnuniyet düzeyleri ve müşteri memnuniyetini etkileyen faktörleri farklı değişkenler açısından inceleyerek belirlemek amaçlanmıştır. Bu araştırmada betimleyici ve keşifsel araştırma yöntemlerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Kayseri ilinde bulunan Erciyes Kayak Merkezine 1 Aralık 2021 ve 15 Mart 2022 tarihleri arasında gelen ziyaretçilerden rastgele (Random) örnekleme yöntemi ile seçilmiş olan (n=400) müşteriden oluşturmaktadır. Araştırma verileri, Sevilmiş (2015) tarafından geliştirilen,“Spor İşletmeleri Müşteri Memnuniyeti Ölçeği”(SİMMÖ) ve kişisel bilgi formu aracılığıyla toplanmıştır. Yapılan istatistiksel testlerde araştırma verileri normal dağılım göstermektedir. Verilerin istatistiksel analizinde, ikili karşılaştırmalarda T Testi kullanılırken çoklu karşılaştırmalarda ise Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) kullanılmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin analizi için lisanslı SPSS 22.0 paket programından yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is aimed to examine the satisfaction levels of the customers who use the Erciyes Ski Center Facilities and the factors affecting customer satisfaction according to some variables. In this study, descriptive and exploratory research methods were used. The sample of the research consists of (n=400) customers selected by random sampling method from visitors coming to Erciyes Ski Center in Kayseri province between December 1, 2021 and March 15, 2022. Research data were collected through the“Sports Enterprises Customer Satisfaction Scale”(SIMMÖ) developed by Sevilmis (2015) and personal information form used. In the statistical tests performed, the research data show a normal distribution. In the statistical analysis of the data, T-Test was used for pairwise comparisons, and One-Way Analysis of Variance (ANOVA) was used for multiple comparisons. A licensed SPSS 22.0 package program was used to analyze the data obtained in the study.