Özkıyım girişim öyküsü olan ve olmayan unipolar depresyon tanılı hastaların sosyal işlevsellik ve baş etme becerileri açısından karşılaştırılması
Comparison of unipolar depression patients with and without suicide intervention in terms of social functioning and coping skills
  1. Tez No: 807738
  2. Yazar: VAHİT SORAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT ATİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Bu çalışmada; Ruh Sağlığı ve Hastalıkları kliniğine başvuran özkıyım girişimi olan ve olmayan unipolar depresyon tanılı hastaların sosyal işlevsellik ve baş etme becerileri açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Hastanesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'ne başvuran, özkıyım girişimi olan 50 ve özkıyım girişimi olmayan 50 hasta olmak üzere toplam 100 unipolar depresyon tanılı hasta dahil edilmiştir. Katılımcılara sosyodemografik veri formu, Beck Depresyon Ölçeği, COPE (Başa Çıkma Tutumlarını Değerlendirme Ölçeği), Kısa İşlevsellik Değerlendirme Ölçeği (KİDÖ), Sosyal Uyum ve Kendini Değerlendirme Ölçeği (SUKDÖ) ve İntihar Düşüncesi Ölçeği (İDÖ) uygulanmıştır. Bulgular: Özkıyım girişimi olan kişilerin hastalık başlangıç yaşının daha erken, depresif atak sayısının daha fazla olduğu, diğer gruba göre daha fazla cinsel istismara maruz kaldıkları ve birinci derece akrabalarında depresyon tanısının daha fazla olduğu ve bu farkların istatiksel olarak anlamlı olduğu bulunmuştur. Çalışmada kullanılan ölçek puanlarına bakıldığında; özkıyım girişimi olan grubun beck depresyon, kısa işlevsellik değerlendirme, sosyal uyum ve kendini değerlendirme ve intihar düşüncesi ölçeklerinden daha yüksek puan aldığı görülmüş ve bu farklar istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Katılımcıların COPE ölçek puanlarına bakıldığında; özkıyım girişimi olanların, işlevsel olmayan başa çıkma alt ölçekleri olan 'soruna odaklanma ve duyguları açığa vurma', 'davranışsal olarak boş verme' ve 'madde kullanımı' bileşenlerini, sorun odaklı başa çıkma alt ölçeklerinden 'geri durma', duygu odaklı alt ölçeklerinden ise 'duygusal sosyal destek kullanımı' bileşenlerini daha fazla kullandığı saptandı. Sonuç: Elde ettiğimiz veriler ışığında; özkıyım girişimi olan depresyon tanılı hastaların; depresyon ve intihar düşüncelerinin daha şiddetli olduğu, sosyal işlevselliklerinin ise özkıyım girişimi olmayan gruba göre daha düşük olduğu, özkıyım girişimi olan grubun işlevsel olmayan başa çıkma tutumlarını daha fazla kullandıkları tespit edilmiş olup bu faktörlerin özkıyım için risk faktörü olabileceği düşünülmüştür. Neden sonuç ilişkisinin daha iyi aydınlatılabilmesi ve özkıyım davranışının anlaşılabilmesi için uzunlamasına çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study; It was aimed to compare the social functionality and coping skills of unipolar depression patients with and without suicide attempt who applied to the Mental Health and Diseases clinic. Materials and Methods: A total of 100 patients with unipolar depression, 50 with suicide attempt and 50 without suicide attempt, who applied to the Zonguldak Bulent Ecevit University Hospital Health Practice and Research Center Mental Health and Diseases Clinic were included in this study. A sociodemographic data form, Beck Depression Scale, COPE Scale, Functioning Assessment Short Test , Social Adaptation Self-Evaluation Scale and Suicidal Ideation Scale were administered to the participants. Results: It was found that the age of onset of the disease was earlier, the number of depressive episodes was higher, they were exposed to sexual abuse more than the other group, and the diagnosis of depression was higher in their first-degree relatives, in group who have attempted suicide and these differences were statistically significant. Considering the scale scores used in the study; It was observed that the group with suicide attempt scored higher on Beck Depression Scale, Functioning Assessment Short Test, Social Adaptation Self-Evaluation Scale, and Suicidal Ideation Scale, and these differences were found to be statistically significant. Considering the COPE scale scores of the participants; It was determined that those with suicide attempt used the dysfunctional coping subscales 'focusing on the problem and revealing emotions', 'behavioral disengagement' and 'substance use', problem-focused coping subscales 'holding back' and emotion-focused subscales 'use of emotional social support' more frequently. Conclusion: In the light of the data we obtained; patients with a diagnosis of depression who have attempted suicide; It was determined that depression and suicidal thoughts were more severe, their social functionality was lower than the group without suicide attempt, the group with suicide attempt used dysfunctional coping attitudes more, and these factors were thought to be risk factors for suicide. Longitudinal studies are needed to better elucidate the cause-effect relationship and to understand suicidal behavior.