Akne vulgarisi olan ve olmayan bireylerin yaşam kalitesi ve depresyon düzeyleri ile akdeniz diyetine uyumlarının karşılaştırılması
A comparison of quality of life and depression levels of individuals with and without acne vulgaris and their adaptation to the mediterranean diet
  1. Tez No: 807739
  2. Yazar: MERVE ÖKSÜZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÖBEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışma akne vulgaris ile beslenme, Akdeniz Diyetine bağlılık, fiziksel aktivite düzeyi, yaşam kalitesi ve depresyon düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla planlanmış ve yürütülmüştür. Çalışmaya 18-30 yaş arasında 118 gönüllü birey katılmıştır. Bu çalışmada Elazığ Fethi Sekin Şehir Hastanesi Dermatoloji Polikliniği'ne başvuran, hekim tarafından akne vulgaris tanısı almış 59 birey (51 kadın, 8 erkek) akne vulgaris grubunu; akne vulgaris şikayeti olmayan 59 birey (51 kadın, 8 erkek) ise akne vulgaris olmayan grubu oluşturmaktadır. Katılımcılara yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak anket formu araştırmacı tarafından uygulanmıştır. Anket formu katılımcıların demografik ve antropometrik özellikleri, Akdeniz Diyeti Bağlılık Ölçeği, Akne ve Yaşam Kalitesi Ölçeği, Beck Depresyon Envanteri ve Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (Kısa Form) sorularından oluşmaktadır. Akne vulgarisi olan bireylerin yaş ortalamaları 21,27±3,27 iken, akne vulgarisi olmayan bireylerin yaş ortalamaları 21,69±,3,09'dir.
Özet (Çeviri)
This study was planned and conducted to examine the relationship between acne vulgaris and nutrition, adherence to the Mediterranean diet, physical activity level, quality of life and depression level. 118 volunteers between the ages of 18-30 participated in the study. In this study, 59 individuals (51 women, 8 men) who applied to the Elazig Fethi Sekin City Hospital Dermatology Polyclinic and were diagnosed with acne vulgaris by the physician included the acne vulgaris group; 59 individuals (51 women, 8 men) who do not have acne vulgaris complaint constitute the group without acne vulgaris. The questionnaire form was applied to the participants by the researcher using the face-to-face interview technique. The questionnaire form consists of demographic and anthropometric characteristics of the participants, Mediterranean Diet Adherence Scale, Acne and Quality of Life Scale, Beck Depression Inventory and International Physical Activity Questionnaire (Short Form). While the mean age of individuals with acne vulgaris is 21.27±3.27, the mean age of individuals without acne vulgaris is 21.69±.3.09.