Laden (Cistus incanus) ile zenginleştirilmiş fonksiyonel yoğurt üretimi
Functional yogurt production enriched with laden (Cistus incanus)
- Tez No: 807737
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL BÖLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Hamidiye Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalışmada yüksek antioksidan aktivite ve zengin fenolik madde içeriğine sahip olan Cistus incanus'un probiyotik yogurt formülasyonuna eklenmesiyle yeni bir fonksiyonel gıda ürünün geliştirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: C. incanus ekstraktının temini ile ekstraktta analizler gerçekleştirilmiştir. Ardından kontrol numunesi ile hacimce % 0, 2,5, 5 ve 7,5 oranında ekstrakt içeren probiyotik yoğurt numunelerinin üretimi gerçekleştirilmiş ve yoğurt numuneleri 21 gün süre ile depolanmıştır. Depolama öncesi ve depolama süresince numunelerin renk, pH ve viskozite, tekstür profil analizi, toplam fenolik madde analizleri, antioksidan aktivite, yağ, protein, sineresis analizi, su tutma kapasitesi analizleri ve taramalı elektron mikroskobu (SEM) analizleri gerçekleştiriliştir. Bu analizlerin yanı sıra numunelerin reolojik, mikrobiyolojik ve duyusal analizleri de gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to develop a new functional food product by adding Cistus incanus, which has high antioxidant activity and rich phenolic substance content, to the probiotic yogurt formulation. Materials and Methods: With the supply of C. incanus extract, analyzes were carried out in the extract. Then, the control sample and probiotic yoghurt samples containing 0, 2.5, 5 and 7.5% by volume extract were produced and the yoghurt samples were stored for 21 days. Color, pH and viscosity, texture profile analysis, total phenolic substance analysis, antioxidant activity, oil, protein, syneresis analysis, water holding capacity analyzes and scanning electron microscopy (SEM) analyzes of the samples were performed before and during storage. In addition to these analyses, rheological, microbiological and sensory analyzes of the samples were also carried out.