Halk elinde küçükbaş hayvan ıslahı ülkesel projesi kapsamında Ankara (tiftik) keçisi alt projelerinde yer alan yetiştiricilerin sosyo-ekonomik yapılarının belirlenmesi
Determination of the socio-economic structures of the breeders in the Ankara (mohair) goat sub-projects within of the small ruminant breeding national project in the hands of public
- Tez No: 807749
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN GÖKHAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, Halk Elinde Hayvan Islah Ülkesel Projesi kapsamında Ankara ilinde Ankara Keçisi 5 alt projesinde yer alan yetiştiricilerin sosyo-ekonomik yönlerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmanın materyalini 2022 yılında projede yer alan 61 yetiştirici ile tam sayım yöntemine göre, yüz yüze görüşmeler yapılarak elde edilen veriler oluşturmuştur. Çalışma sonucunda, küçükbaşa yönelik verilen destekler yetiştiricilerin %80,30'unun beklentilerini karşılamadığı, %16,40'ının beklentilerini karşılamaya yakın olduğu bildirmişlerdir. Islah projesi desteğinden, proje teknik elemanlarının ziyaretlerinden, sağladıkları teknik bilgi ve desteklerinden işletmelerin tamamı memnun olduğunu ifade etmişlerdir. Ancak destek miktarının artması gerektiğini ifade etmişlerdir. Islah projesine dahil olduktan sonra yetiştiricilerin %93,40 hayvancılık faaliyetlerinde değişiklik olduğunu bildirmiştir. Projeyle birlikte işletmedeki alt yapı, hayvan varlığı, elde edilen kazanç, tiftik kalitesi ve damızlık kalitesinin artmasında ve gelişmesinde katkı sağladığı ifade edilebilir. Yetiştiricilerin %41,00'ının ıslah projesi olmazsa Ankara keçisi yetiştirmeyi sürdürmeyi devam edeceğini, %59,00'unun devam etmeyeceği tespit edilmiştir. Projenin kazanımları hem ülke için hem de yetiştiriciler için oldukça önemlidir. Bu çalışmada elde edilen bulgular ile Ankara keçisinin varlığının yeniden artması ve yok olma sürecinden uzaklaşmasında projenin etkisinin olduğu ifade edilebilir. Tiftik üretiminin Ankara keçisi varlığına bağlı olduğu, tiftik verim ve kalitesinin ise ıslah ve seleksiyonla mümkün olduğu, bu kapsamda ıslah projesinin varlığının devam etmesi, uygulanan destekleme politikalarının etkinliğinin ve kapsamının artması, bakım ve besleme şartlarının da iyileştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the socio-demographic aspects of the breeders in Ankara Goat 5 subproject within the scope of the National Animal Breeding Project in the Hands of Public. The research material was formed by face-to-face interviews with 61 breeders in the project in 2022, according to the full count method. As a result of the study, it was reported that the supports provided for sheep and goats did not meet the expectations of 80.30% of the breeders, and 16.40% of them were close to meeting their expectations. All of the enterprises stated that they were satisfied with the improvement project support, the visits of the project technical staff, and the technical information and support they provided. However, they stated that the amount of support should be increased. After being involved in the improvement project, 93.40% of breeders reported that there had been a change in their livestock farming activities. Together with the project, it can be stated that it contributes to the improvement and development of the infrastructure, animal presence, earnings, mohair quality and breeding quality in the enterprise. It has been determined that 41.00% of the breeders will continue to raise Angora goats if there is no improvement project, and 59.00% will not. The project's achievements are very important both for the country and for growers. In light of these findings, it can be said that the project affects the re-increase in the existence of the Angora goat and its distance from extinction. In this context, the existence of the improvements project should be continued, the effectiveness and scope of the applied support policies should be increased, and the maintenance and feeding conditions should be improved.