Postoperatif derlenme ünitesindeki oksijen uygulamasının akciğer ultrasonu ve oksijen rezerv indeksi ile değerlendirilmesi
Evaluation of oxygen administration in the post-anesthesia care unit by lung ultrasound and oxygen reserve index
- Tez No: 807750
- Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL AYOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı genel anestezi altında gerçekleştirilen total abdominal histerektomi operasyonlarında derlenme ünitesinde uygulanan oksijen (O2) desteğinin akciğerlerdeki etkisini akciğer ultrason skoru ve oksijen rezerv indeksi (ORİ) ile değerlendirmek, postoperatif en sık atelektazi oluşan bölgeleri belirlemek ve sigaranın postoperatif atelektazi oluşumunda etkisini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Genel anestezi altında histerektomi planlanan ASA I-II risk grubunda 90 hasta çalışmaya alındı. Rutin monitörizasyona ek olarak ORİ, bispektral indeks (BİS), perfüzyon indeksi (Pİ), pleth variability indeksi (PVİ) ve rejyonal serebral oksijen saturasyon (rSO2) monitörizasyonları yapıldı. Genel anestezi sonrası hastalar 3 gruba ayrıldı, Grup 0 oda havasında takip edilirken , Grup 3'e nazal kanül ile 3L/dk O₂ ve Grup 6'ya basit yüz maskesi ile 6L/dk O₂ uygulandı. Akciğer havalanması preoperatif (T0), ekstübasyon sonrası (T1), derlenme ünitesinin 20.dakikasında (T2) modifiye akciğer ultrason skoru (LUS) kullanılarak değerlendirildi, ∆LUS (T0Toplam-T1Toplam, T0Toplam-T2Toplam, T1Toplam-T2Toplam) değerleri kaydedildi. Bulgular: Hastaların ∆LUS değerleri karşılaştırıldığında ∆LUST1-T2'de gruplar arasında fark vardı (p=0.041). Grup 0 ile karşılaştırıldığında Grup 3'de ∆LUS T1-T2 değeri anlamlı olarak yüksek iken (p=0.025), Grup 0-Grup 6 (p=0.149) ve Grup 3-Grup 6 (p=0.156) arasında fark yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to evaluate the effect of oxygen support applied in the post-anesthesia care unit (PACU) on the lungs during total abdominal hysterectomy operations performed under general anesthesia by lung ultrasound score and oxygen reserve index (ORI), to determine the regions where postoperative atelectasis occurs most often, and to evaluate the effect of smoking on the formation of postoperative atelectasis. Materials and Method: Ninety patients in the ASA I-II risk group who were scheduled for hysterectomy under general anesthesia were included in the study. In addition to routine monitoring, ORI, bispectral index (BIS), perfusion index (PI), pleth variability index (PVI) and regional cerebral oxygen saturation (rSO2) monitoring were performed. After general anesthesia, the patients were divided into 3 groups, Group 0 was monitored in room air, Group 3 was administered 3L/min O₂ with a nasal cannula and Group 6 was administered 6L/min O₂with a simple face mask. Lung aeration was evaluated using modified lung ultrasound score (LUS) preoperatively (T0), after extubation (T1) and after staying at PACU for 20 minutes (T2). ∆LUS (T0Total-T1Total, T0Total-T2Total, T1Total-T2Total) values were recorded. Results: There was a difference between the groups in LUST1-T2 when ∆LUS values of the patients were compared (p=0.041). ∆LUS T1-T2 value was significantly higher in Group 3 compared to Group 0 (p=0.025), there was no significant difference between Group 0-Group 6 (p=0.149) and Group 3-Group 6 (p=0.156).