Yapı biyolojisi kapsamında enerji etkin iç mekan tasarımı: YBE Kadıovacık biyo evi örneği
Energy efficient interior design within the scope of building biology: The case of YBE Kadıovacık bio house
  1. Tez No: 807763
  2. Yazar: HİLAL NUR TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
1960'lı yılların sonlarında bir düşünce olarak ortaya çıkan yapı biyolojisi kavramı, günümüzde bir bilim dalı olarak varlığını sürdürmektedir. İnsan, çevre ve yapı arasındaki ilişkinin esenlikli olabilmesi için sağlıklı yapılar ve iç mekânlar tasarlanmasını amaçlamaktadır. Yapı biyolojisi, doğal yapı malzemelerin ve edilgen (pasif) sistemlerinin kullanımının önemini savunmaktadır. Ancak yapı ve iç mekânların tasarımında, iklim faktörü göz önünde bulundurulduğunda tek başına bu kullanımların yüzde yüz etkin olması beklenememektir. Yapının bulunduğu iklim bölgesinin verilerine bağlı olarak ısıl konforu sağlamak adına etken (aktif) sistemlerin kullanımı da söz konusu olmaktadır. Etken (aktif) sistemlerinin kullanımı en seviyede olmalı ve yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmelidir. Yapı ve iç mekân tasarımları, çevreye ve insana her açıdan zarar verebilecek etkenlerin en az olması, enerjinin verimli kullanılması, sağlıklı ve konfor düzeyi en üst seviyede olması gerekmektedir. Bu kapsamlarda tezin son bölümünde, Kadıovacık Biyo Evi inceleme konusu olarak seçilmiştir. Yapının lokasyonu ve iklimsel verileri, iç mekân yerleşimi, yapının temeli ve taşıyıcı sistemi, iç mekânda döşeme kaplamaları, cephe farklılıklarına göre duvar uygulamaları, çatı uygulamaları, iç mekânda doğal ve yapay aydınlatma, edilgen (pasif) ve etken (aktif) iklimlendirme sistemleri, su temini ve yapının kullanıcı ile yapılan görüşme soruları başlıkları altında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The concept of building biology, which emerged as an idea in the late 1960s, continues to exist as a field of science nowadays. It aims to design healthy buildings and interiors for the well-being of the relationship between human, environment and building. Building biology advocates the use of natural building materials and passive systems. However, considering the climate factor in the design of buildings and interiors, it cannot be expected that these uses alone will be one hundred per cent effective. Depending on the data of the climate zone where the building is located, the use of active systems is also in order to provide thermal comfort. The use of active systems should be at the highest level and should be obtained from renewable energy sources. Building and interior designs should minimise the factors that can harm the environment and people in every aspect, use energy efficiently, be healthy and have the highest level of comfort. In this context, in the last part of the thesis, Kadıovacık Bio House was chosen as the subject of study. The location and climatic data of the building, interior layout, foundation and carrier system of the building, interior floor coverings, wall applications according to facade differences, roof applications, natural and artificial lighting indoors, passive and active air conditioning systems, water supply and interview questions with the user of the building were examined under these headings.