Hematoloji kliniğinde oral kemoterapi alan hastalarda tedaviye uyumu güçleştiren faktörlerin değerlendirilmesinde klinik eczacı yaklaşımları
Clinical pharmacist approaches in the evaluation of factors that complicate treatment adherence in patients receiving oral chemotherapy in haematology clinic
- Tez No: 807762
- Danışmanlar: PROF. DR. BUKET REEL
- Tez Türü: Eczacılıkta Uzmanlık
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Eczacılık Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Klinik Eczacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Amaç: Kanser tedavisinde oral kemoterapik ajanların kullanımı son yıllarda giderek artmaktadır. Hasta ve sağlık personeli açısından birçok avantajı olan oral uygulamanın dezavantajlarından en önemlisi ilaç uyum problemidir. Bu çalışmanın amacı Kronik Myeloid Lösemi (KML) hastalarının trozin kinaz inhibitörlerine (TKİ) uyumlarının belirlenmesi, ilaç uyum probleminin sebeplerinin incelenmesi ve etkin tedavi yönetiminde klinik eczacılık yaklaşımının öneminin vurgulanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hematoloji Kliniği'nde Ocak 2018-Aralık 2022 tarihleri arasında takip edilen ve KML tanısı alarak Tirozin Kinaz İnhibitörlerinden (TKİ) imatinib, dasatinib, nilotinib, bosutinib ve ponatinib kullanan hastalar retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hastaların ilaç uyum oranları MPR (Medication Possession Ratio, İlaç Bulundurma Oranı) ile belirlenmiş, %80 ve üzeri değerler iyi uyum değeri olarak kabul edilmiştir. İlaç uyum probleminin sebepleri olarak demografik özellikler, tedaviyle ilgili tanımlayıcı faktörler, komorbiditeler, eş psikiyatrik tanılar, beraber kullanılan ilaçlar, advers etki deneyimleri, advers etkilere yapılan müdahaleler değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen hastaların (Toplam 135 hasta; 84 imatinib, 29 dasatinib, 12 nilotinib, 5 bosutinib, 5 ponatinib) ortalama MPR değerlerinin 82,36±6,88 ve ilaca uyumsuzluk oranlarının %41,5'inin olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The use of oral chemotherapeutic agents in cancer treatment has been increasing in recent years. The most important disadvantage of oral administration, which has many advantages in terms of patients and healthcare proffesional, is the problem of drug aherence. The aim of this study is to determine the compliance of Chronic Myeloid Leukemia (CML) patients with tyrosine kinase inhibitors (TKI), to examine the causes of drug compliance problems and to emphasize the importance of clinical pharmacy approach in effective treatment management. Materials and Methods: In this study, we retrospectively evaluated the patients who were followed up at the Haematology Clinic of Ege University Faculty of Medicine Hospital between January 2018 and December 2022 and who were diagnosed with CML and used imatinib, dasatinib, nilotinib, bosutinib and ponatinib from the tyrosine kinase inhibitors (TKIs). Patients' medication adherence was assessed using the Medication Possession Ratio (MPR), with values of 80% and above considered good adherence. Reasons for non-adherence were assessed by demographic characteristics, treatment-related descriptive factors, comorbidities, co-psychiatric diagnoses, concomitant medications, experience of adverse effects, and interventions for adverse effects. Results: The mean MPR values of the patients included in our study (total 135 patients; 84 imatinib, 29 dasatinib, 12 nilotinib, 12 nilotinib, 5 bosutinib, 5 ponatinib) were 82.36±6.88 and the rate of medication non-adherence was 41.5%.