Artırılmış gerçeklik tabanlı okulöncesi döneme yönelik canlılar temalı öğretim materyali geliştirilmesi
Developing augmented reality-based living beings teaching material for pre-school period
  1. Tez No: 807799
  2. Yazar: EMRE DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: KTO Karatay Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Her geçen gün hızla gelişen ve hayatımızda daha fazla yer edinen teknolojik gelişmeler birçok sistemde etkisini gösterdiği gibi eğitim sisteminde de yenilikler sunmaktadır. Son birkaç yılda ülkemizdeki akademik çalışmalarda daha fazla yer edinen Artırılmış gerçeklik teknolojilerinin kullanımı bu duruma örnektir. Artırılmış gerçeklik teknolojisi akıllı cihazlar vasıtasıyla gerçek dünyaya sanal içerikler ekleme prensibine dayanarak çalışmaktadır. Sağladığı bu olanak eğitim, sağlık, askeriye, ulaşım ve reklam gibi birçok alanda artırılmış gerçeklik teknolojilerinin kullanımını artırmıştır. Bu durumlardan hareketle mevcut çalışmada okul öncesi döneme yönelik canlılar temalı öğretim materyali geliştirilmesi ve tasarlanması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak öğretim materyalinin geliştirilme ve tasarlanma süreci tasarım tabanlı araştırma yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Toplamda beş döngüde tamamlanan AG Canlılar öğretim materyalinin tasarlanma sürecinde gerçeklik teknolojilerine yönelik çalışmaları bulunan üç akademisyen, okulöncesi dönemde çocuğu bulunan beş ebeveyn, beş okul öncesi dönemde çocuk ve beş okulöncesi öğretmeni ile araştırma yürütülmüştür. Araştırmada veri toplama aracı olarak uzman değerlendirme formu, yarı yapılandırılmış görüşme formu ve araştırmacı gözlemlerinden yararlanılmıştır. Yürütülen tasarım tabanlı araştırma sonucunda okulöncesi dönem canlılar teması öğretimine yönelik AG Canlılar öğretim materyali oluşturulmuştur. Döngüler süresince elde edilen bulgu ve sonuçlara dayanarak okulöncesi döneme yönelik geliştirilecek AG destekli mobil uygulamaların nasıl olması gerektiğiyle ilgili tasarım çerçevesi sunulmuştur. Ek olarak mevcut araştırma sonunda araştırmacılara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Technological developments, which are developing rapidly day by day and gaining more place in our lives, not only show their effect in many systems, but also offer innovations in the education system. The use of Augmented reality technologies, which have gained more place in academic studies in our country in the last few years, is an example of this situation. Augmented reality technology works on the principle of adding virtual content to the real world via smart devices. This opportunity has increased the use of augmented reality technologies in many fields such as education, health, military, transportation and advertising. Based on these situations, in the present study, it is aimed to develop and design a living creature-themed teaching material for the pre-school period. For this purpose, the development and design process of the teaching material was carried out using the design-based research method. In the process of designing the AR Creatures teaching material, which was completed in five cycles in total, the research was conducted with three academicians who worked on reality technologies, five parents with children in the preschool period, five children in the preschool period and five preschool teachers. Expert evaluation form, semi-structured interview form and researcher observations were used as data collection tools in the research. As a result of the design-based research carried out, AG Creatures teaching material was created for the teaching of the pre-school living creatures theme. Based on the findings and results obtained during the cycles, the design framework of how AR supported mobile applications to be developed for the preschool period should be presented. In addition, recommendations for researchers are given at the end of the present study.