Avrupa Birliği'nde ve Türkiye'de iş sağlığı ve güvenliği uygulamaları üzerine karşılaştırmalı bir çalışma
A comparative study on occupational health and safety practices in the European Union and Turkey
  1. Tez No: 807800
  2. Yazar: HALİL KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Sağlıklı ve güvenli bir ortamda çalışma ihtiyacı ve buna yönelik alınan önlemler insanlık tarihi kadar geriye götürülse de bu günkü anlamda iş sağlığı ve güvenliği kavramının sanayi devrimi sonrası dönemde ortaya çıktığı kabul edilmektedir. Fabrika tipi üretimin gelişmesi ve bu işyerlerinde bağımlı çalışanların sayısının artmasıyla beraber iş kazaları ve meslek hastalıklarının sayısı da artmış, ölüm veya yaralanma nedeniyle çok sayıda işçi çalışma hayatından uzaklaşmış ve bunların ortaya çıkardığı kayıplar milli ekonomi bakımından büyük boyutlara ulaşmıştır. İşyerlerindeki sağlıksız ve güvensiz çalışma koşullarına karşı özellikle 19. Yüzyılın ortalarından itibaren işçilerin örgütlü mücadele girişimleri, devletin sosyal politikalar üreterek bu alana müdahalesini gerektirmiştir. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) başta olmak üzere Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Avrupa Birliği (AB) gibi uluslar üstü kuruluşların konuya yaklaşımı ise iş sağlığı ve güvenliği alanında ulusal mevzuatların oluşturulmasına ivme kazandırmıştır. Sonuç olarak, teknolojik gelişme ve sanayileşme sürecinin yoğun bir şekilde yaşanması sebebiyle her gün çalışma alanlarına giren yeni iş kolları ile birlikte yeni çözümlerin gerekliliği söz konusu olmaktadır. Ülke ekonomisi için gerekli olan kaliteli, ucuz ve uluslararası standartlara uygun mal ve hizmet üretiminde endüstriyel sistemleri kullanmanın yanında temel unsur, iş sağlığı ve güvenliğini ön plana çıkartarak optimum üretimi gerçekleştirmektir.
Özet (Çeviri)
Although the need to work in a healthy and safe environment and the measures taken towards it are taken as far back as human history, it is accepted that the concept of Occupational Health and safety emerged in the post-industrial revolution period. With the development of factory-type production and the increasing number of dependent employees in these establishments, the number of occupational accidents and occupational diseases has increased, many workers have moved away from their working lives due to death or injury, and the losses caused by them have reached a great extent in terms of the national economy. 19 in particular against unhealthy and unsafe working conditions in workplaces. From the middle of the century, organized struggle attempts by workers required the intervention of the state in this field by producing social policies. The approach of international organizations such as the International Labour Organization (ILO), the World Health Organization (WHO) and the European Union (EU) has given impetus to the creation of national legislation in the field of Occupational Health and safety. As a result, due to the intensive technological development and industrialization process, there is a need for new solutions with new business lines entering the work areas every day. In addition to using industrial systems in the production of goods and services that are necessary for the economy of the country, quality, cheap and in accordance with international standards, the essential element is to achieve optimum production by bringing Occupational Health and safety to the forefront.