Ortodontik amaçlı yapılan striping sonrasında diş mine yüzeyinin korunması için uygulanan ajanların in-vivo olarak değerlendirilmesi
In-vivo evaluation of the agents applied to protect the tooth enamel surface after stripping for orthodontic purposes
  1. Tez No: 807811
  2. Yazar: SİNAN BAKIRCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET DOĞRU
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Amaç: Ortodontik tedavilerde çeşitli sebeplerden dolayı yer kazanma ihtiyacı vardır. İnterproksimal striping, dişlerin ara yüzeylerindeki mine dokusunun aşındırıldığı önemli bir yer kazanma yöntemi olup, çeşitli metodlarla uygulanabilmektedir. Stripping işlemi sonrasında, mine yüzeyinde meydana gelen aşınmalarla birlikte dişlerde oluşabilecek çürük ve periodontal hasar risklerini en aza indirebilmek için birçok remineralizasyon yöntemi kullanılmaktadır. Yaptığımız bu çalışmada mine dokusunun aşındırılması sonucu oluşan pürüzlülüğün sebep olabileceği demineralizasyonun engellenebilmesi için, bu bölgelerde remineralize edici ajanlar kullanılmış ve meydana gelen yeni mine dokusu mukayese edilerek, en iyi remineralizasyon ajanının tespit edilmesiyle literatüre katkı sağlanması amaçlanmıştır. Materyal ve Metod: Çalışmamızda tüm dişlerin sürdüğü, ortodontik tedavi amacıyla Dicle Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti kliniğine başvuran ve yapılan vaka tartışması sonucunda premolar diş çekimi yapılması kararlaştırılmış ve bu şekilde tedavi edilecek hastalar çalışma kapsamına alınmıştır. Hastalarımızdan dişleri çekime gitmeden önce çalışmamıza katılmayı kabul eden bireylerden, yapılacak işlemler detaylı bir şekilde yazılı ve sözlü olarak anlatıl gerekli rıza ve onam formları alınmıştır. Dişlerin mümkün olan en azami şekilde eşit şartlarda değerlendirilmesi için çürük, kırık, çatlak, restorasyon, mine defekti olmayan sağlıklı premolar dişlere yer verilmiştir. Çalışmamıza en az 80 adet diş dahil edilecektir. Dişler 7 ayrı gruba bölünerek incelenmiştir. Çalışmamızda striping için döner başlık üzerine takılan şerit zımpara (GC DentaSınic Professional Starter Kit Ortho-Strips sisteminin ara yüz aşındırma şeritleri) kullanılmıştır. Striping sonrası yüzeylerin cilası için cila diskleri (Sof-Lex 3M ESPE 2380) kullanılmıştır. Çalışmamızda remineralize edici ajan olarak; Kazein fosfopeptit amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP) krem olarak, %10'luk CPP-ACP içeren GC Tooth Mousse (RecaldentTM; GC Corp., Japonya), kazein fosfopeptit amorf kalsiyum flor fosfat (CPP-ACFP krem olarak, %10'luk CPP-ACP'ye ilaveten %0.2'lik NaF (900 ppm) içeren MI Paste Plus (RecaldentTM; GC Corp., Japonya), Flor vernik olarak (Proshield), Trikalsiyum fosfat (TCP)+Florid vernik olarak (Clinpro White) kullanılmıştır. Bulgular: SEM görüntüleri incelendiğinde, çalışmamızda kullanılan bütün remineralizasyon materyallerinin deney yüzeyinde kalsifiye çökeltiler oluşturduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: There is a need to gain space in orthodontic treatments for various reasons. Interproximal striping is an important method of gaining space in which the enamel tissue at the interface of the teeth is eroded and can be applied with various methods. After the stripping process, many remineralization methods are used in order to minimize the risks of caries and periodontal damage that may occur on the teeth with abrasions on the enamel surface. In this study, we used remineralizing agents in these regions in order to prevent demineralization caused by the roughness of the enamel tissue, and it was aimed to contribute to the literature by comparing the new enamel tissue formed and determining the best remineralization agent. Material and Method: In our study, it was decided to have premolar tooth extraction as a result of the case discussion, who applied to the Dicle University Faculty of Dentistry Orthodontic clinic for orthodontic treatment, where all teeth were erupted, and the patients to be treated in this way were included in the study. The procedures to be carried out were explained in detail, verbally and in writing, and the necessary consent and consent forms were obtained from our patients who agreed to participate in our study before their teeth were extracted. In order to evaluate the teeth in the most equal conditions possible, healthy premolar teeth without caries, fractures, cracks, restorations or enamel defects were included. At least 80 teeth will be included in our study. Teeth were examined by dividing into 7 different groups. In our study, a strip sander (interface abrasion strips of the GC DentaSınıc Professional Starter Kit Ortho-Strips system) mounted on the rotary head was used for striping. Polishing discs (Sof-Lex 3M ESPE 2380) were used to polish the surfaces after stripping. In our study, as a remineralizing agent; Casein phosphopeptide amorphous calcium phosphate (CPP-ACP) as cream, GC Tooth Mousse (RecaldentTM; GC Corp., Japan) with 10% CPP-ACP, casein phosphopeptide amorphous calcium fluorine phosphate (CPP-ACFP as cream, 10%) MI Paste Plus (RecaldentTM; GC Corp., Japan), containing 0.2% NaF (900 ppm) in addition to ½ CPP-ACP, as Fluorine varnish (Proshield), Tricalcium phosphate (TCP)+Fluoride varnish (Clinpro White) used. Results: When SEM images were examined, it was observed that all remineralization materials used in our study formed calcified precipitates on the test surface.