Bireysel tarih ve resmi tarih anlayışı kapsamında günümüz Türkiye sanatı
Art of Turkey within the scope of individual history and official history understanding
- Tez No: 807815
- Danışmanlar: PROF. GÜLÇİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Sanat, belli bir tarih söylemine sahip ülkelerde, kendi bireysel varoluşlarını da belli bir tarihsel söylemin içinde doğmuş insanlar tarafından üretilmektedir. Bu çalışma tarih kavramının bir olgu olarak ele alınmasıyla başlamaktadır. Tarihin bir bilimsel kategori olarak da epistemoloji ve diğer bazı ilişkili kavramlarla bağıntıları irdelenerek devam etmektedir. Çalışmanın ikinci bölümü, sanat kavramı, üretimi ve sanatçının kişisel tarihini farklı alanlardan örneklerle açıklarken, bireysel hafıza ve kolektif tarih arasındaki ilişkiye de vurgu yapmak amacındadır. Üçüncü ve son bölümde Çağdaş Türkiye Sanat Ortamında faaliyetlerini sürdüren sanatçılar ve üretimleri masaya yatırılarak, bireysel tarih ve resmi tarih paralellikleri, zıtlaşmaları ve toplumsal olaylar üzerinden bir inceleme ve yorumlama yapılmaktadır. Çalışmayı yürüten sanatçının kendi işine dair anlatımları da bu bölümde yer alıyor. Sanatçılar hakkında genel bilgiler eşliğinde konuya bağlı üretimleri tartışmaya açılıyor. Bazı sanatçılarla birebir yapılan mülakatlarda alınan cevaplar ve yorumları da çalışmaya dahil ediliyor.
Özet (Çeviri)
Art is a production by historical discourse, whom people were born into a certain discourse with their own individual existence. The study begins taking a history as a concept of a phenomenon and it continues by examining the relationship of history as a scientific category with epistemology and some other related concepts. The second part of the study, while explaining the concept of art production and the artists personal process mediums with different fields and also aim to emphasize the period between individual memory and actual one. In the third and the last part, the border of production which continue their activities in the Contemporary Turkish Art Environment was discussed, and analyzed by the interpretation is made on the parallel contradictions and social events of individual history and the official one. The statement of the artist who carried out this work also included in this last content. With general information about himself by the artistic vision as it is open to discussion with depending productions some similarities answers and comments received in one-on-one interviews were also included in the study.