Conservation of archeological and living rural heritage coexistence: The case of Altınkaya/Ancient City of Selge
Arkeolojik ve yaşayan kırsal mimari miras birlikteliğinin korunması: Altınkaya/Antik Selge Kenti örneği
- Tez No: 807816
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültürel Mirası Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
Günümüzde birçok tarihi kırsal doku, ilk çağlardan beri iskân edilen kesintisiz bir yerleşim yeri olması sonucunda arkeolojik alanlarla örtüşmektedir. Tarihi kırsal yerleşmeler ile arkeolojik alanların bir aradalığının değeri, arkeolojik alanların fiziksel değerlerinin korunması için göz ardı edilebilmektedir. Sonuç olarak, çoğu durumda bu yerleşimlerde yaşam kesintiye uğramakta ve zamanla insan ve doğa arasındaki etkileşimin oluşturduğu kırsal doku terk edilmektedir. Arkeolojik sit alanları ile iç içe olan ve günümüzde yaşamın hala devam ettiği kırsal yerleşmeler, doğal, kültürel ve fiziksel değerleri dikkate alınarak geçmişten günümüze oluşumunu sağlamış tüm tarihi katmanları ile korunma potansiyeline sahiptir. Bu çalışma, bu yerleşimler için bütüncül bir koruma yaklaşımı geliştirmeyi amaçlamaktadır. Geleneksel kırsal yaşamın devamının yanı sıra tarihi kırsal doku ile Selge antik kentinin kalıntılarının halen bir arada görülebilmesi nedeniyle Altınkaya (Zerk) bu tez kapsamında örnek çalışma alanı olarak seçilmiştir. Bu amaç doğrultusunda Altınkaya, günümüzde yerleşim üzerinde kırsal yaşamı sürdüren yerel halk ile yerleşimin zaman içinde gelişen doğal ve fiziksel bağlamı arasındaki karşılıklı ilişkilerin anlaşılabilmesi için antik çağlardan günümüze tüm katmanları ile incelenmiştir. Literatür ve arşiv çalışması, yerel halkla derinlemesine görüşmeler ve yerleşimin tarihi ve mevcut fiziksel katmanının haritalanması ile yerleşimin karmaşık ilişkilerini tüm bağlamlarda anlamak ve analiz etmek için veriler oluşturulması sağlanmıştır. Her yerin zaman içinde ortaya çıkan ve gelişen kendine özgü özellikleri vardır. Altınkaya/Zerk/Selge yerleşiminin analiz ve değerlendirilmesine göre, bu çok katmanlı kırsal yerleşimi korumak için ilke, strateji ve politikalar geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, many historic rural tissues have overlapped with archeological sites as a result of being an uninterrupted settlement that has been inhabited since early times. The value of the coexistence of historic rural settlements and archeological sites is neglected to conserve the physical values of archeological sites. Consequently, life is interrupted in these settlements in most cases, and the rural tissue formed by the interaction between human and nature over time is abandoned. Rural settlements, which are intertwined with the archaeological sites and where life still continues today, have the potential to be conserved with all the historical layers that have provided their formation from the past to the present, taking into account their natural, cultural and physical values. This study aims to develop an integrated conservation approach for the multilayered rural settlements. Altınkaya (Zerk) has been chosen as an exemplary study area within the scope of this thesis since the overlapping of the historic rural tissue and the ruins of the ancient city of Selge can still be observed together, in addition to the continuation of traditional rural life. According to the aim, Altınkaya has been studied in all layers from ancient times to the present in order to understand the interconnections between the local people who live in the settlement today and the natural and physical context of the settlement that has developed over time. Through literature and archival study, in-depth interviews with local people, and mapping of the settlement's historical and current physical layers, data was generated to understand and analyze the complex interrelations of settlement within all contexts. Every place has its own unique characteristics that have emerged and evolved over time. According to the understanding and evaluation of the case of Selge/Altınkaya; the principles, strategies and policies have been developed to conserve this multilayered rural settlement.