Öğretmen adaylarının sözel problem çözme stratejileri ile ilgili pedagojik alan bilgilerinin belirlenmesi
Determination of teacher candidates' pedagogical content knowledge related to word problem solving strategies
  1. Tez No: 807824
  2. Yazar: KÜBRA PAK VARLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 260
Özet
Bu çalışmanın amacı öğretmen adaylarının sözel problem çözme stratejileri ile pedagojik alan bilgilerinin belirlenmesidir. Çalışmanın amacı doğrultusunda bir devlet üniversitesinde öğrenim görmekte olan son sınıf 10 ilköğretim matematik öğretmeni adayı ile araştırmacı tarafından hazırlanan görüşme soruları ile veriler toplanmıştır. Çalışma nitel araştırma yöntemi deseninde olup bir durum çalışmasıdır. 7 bölüm 36 alt sorudan oluşan görüşme soruları çevrim içi video konferans programı ile kayıt altına alınarak gerçekleştirilmiştir. Miles ve Huberman (1994) analiz tekniği ile gerçekleştirilen veri analizi Ball, Thames ve Phelps (2008) tarafından ortaya konulan matematiği öğretme bilgisi modeli“Özelleştirilmiş Alan Bilgisi”çerçevesinde ele alınmıştır. Çalışmanın sonuçlarında sözel problemlerin çözümünde özellikle problem çözmenin ilk aşaması olan problemi anlamanın önemli bir yer tuttuğu, probleme uygun çizimlerin soruların anlaşılmasında ve somutlaştırılmasında etkili bir strateji olduğu görülmüştür. Öğretmen adaylarının sözel problem çözme stratejileri ile ilgili özelleştirilmiş alan bilgilerinin yeterli olmadığı ulaşılan sonuçlardan biridir. En fazla strateji kullanımının geriye doğru çalışma stratejisi ve çizim stratejisi olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Özellikle benzer olarak çoklu temsillerin sözel problemlerin öğretiminde sıklıkla kullanıldığı, okuma becerisinin ve okuma alışkanlığının artması gerektiği ile öğrencilerin sözel problemlerle çok erken yaşta tanışmaları gerektiği tespit edilen sonuçlardandır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine pre-service teachers' verbal problem solving strategies and pedagogical content knowledge. In line with the purpose of the study, data were collected with interview questions prepared by the researcher with 10 senior primary school mathematics teacher candidates studying at a state university. The study is in the qualitative research method design and is a case study. The interview questions, consisting of 7 sections and 36 sub-questions, were recorded and recorded with an online video conference program. The data analysis carried out with the Miles and Huberman (1994) analysis technique was discussed within the framework of the“Customized Content Knowledge”model of teaching mathematics put forward by Ball, Thames and Phelps (2008). In the results of the study, it has been seen that understanding the problem, which is the first stage of problem solving, has an important place in the solution of verbal problems, and drawings suitable for the problem are an effective strategy in understanding and concretizing the questions. It is one of the results that the pre-service teachers' specialized content knowledge about verbal problem solving strategies is not sufficient. It was concluded that the most strategy use was the backward working strategy and the drawing strategy. Especially similarly, multiple representations are frequently used in the teaching of verbal problems, reading skills and reading habits should be increased, and students should be introduced to verbal problems at a very early age.