Tiroit fonksiyon bozukluğu olan hastalarda arerojenite indeksinin değerlendirilmesi
Valuation of the atherogenicity index in patients with thyroid dysfunction
  1. Tez No: 807823
  2. Yazar: ÖZGE KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMDİ NEZİH DAĞDEVİREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Tiroit hastalıkları metabolizma üzerinde büyük etkileri olan, toplumda en sık görülen kronik hastalıklardan biridir. Dislipidemi ve tiroit hastalıkları arasında da belirgin bir ilişki vardır. Plazma aterojenite indeksi bu değerlendirmede kullanılabilen göstergelerden biri olarak kabul edilmeye başlanmıştır. Çalışmamız, tiroit fonksiyon bozukluğu olan hastaların plazma aterojenite indekslerini hesaplayarak, bu hastalık grubundaki farklılıkları ortaya koymayı hedeflemektedir. Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi hastanesi genel dahiliye polikliniğine, 01/06/2020- 31/12/2020 tarihleri arasında başvuran dahil edilme özelliklerini taşıyan 372 hasta değerlendirilmiş ve hastaların plazma aterojenite indeksi hesaplanmıştır. Çalışmamızda tiroit fonksiyon bozukluğu olan hastalarda olmayanlara göre plazma aterojenite indeksi istatistiksel olarak anlamlı (p0,45 (yüksek risk) olarak saptanmış, %53 sensitivite ve %93 spesifite olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Thyroid diseases are one of the most common chronic diseases in the population with a major impact on metabolism. There is also a meaningful relationship between dyslipidemia and thyroid diseases. The plasma atherogenicity index has started to be accepted as one of the indicators that can be used in this evaluation. Our study aims to calculate the plasma atherogenicity index of patients with thyroid dysfunction and to reveal the differences in this disease group. 372 patients with inclusion criteria who applied to the general internal medicine outpatient clinic of Trakya University Faculty of Medicine Hospital between 01/06/2020 and 31/12/2020 were evaluated and plasma atherogenicity index was calculated. In our study, plasma atherogenicity index was found to be statistically significant (p0.45 (high risk) with 53% sensitivity and 93% specificity.