Çalışanların eğitiminde alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerinin güvenlik performansına etkisi
The effect of alternative measurement and evaluation techniques on safety performance in employee training
  1. Tez No: 807844
  2. Yazar: HATİCE DALYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET PİŞKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kazalar, Mühendislik Bilimleri, Education and Training, Accidents, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Güvenlik performansı, işyerinde çalışanların sağlık ve güvenliğini korumak için alınan tedbirlerin etkinliğinin ölçülmesidir. Alternatif ölçme ve değerlendirme tekniklerinin kullanılması, çalışanların güvenlik davranışlarını geliştirmelerine ve işyerindeki güvenlik performansının iyileştirilmesine katkı sağlayabilir. Bu sebeple tez çalışmasında çalışanların eğitiminde alternatif ölçme ve değerlendirme sistemi kullanımının güvenlik performansına etkisi incelenmiştir. Çalışma 2 araştırma grubu oluşturularak yürütülmüş olup birinci gruba çoktan seçmeli, ikinci gruba ise tehlike tespit afişi kullanılarak eğitim sonrası sınav gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre, tehlike tespit afişi başarı puanları çoktan seçmeli sınav puanına göre daha yüksek bulunmuştur. Katılımcıların demografik özellikleri açısından bakıldığında ise erkek ve ilköğretim mezunu bireylerin lehine farklılaştığı görülmüştür. İşyerindeki İSG eğitimlerinin kadın ve ilköğretim düzeyi mezunlarına daha fazla farkındalık kazandırmak amacıyla daha özel tasarlanabilir. Ayrıca güvenlik performansını en çok etkileyen faktörün İSG kurallarına uyum olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle, İSG kurallarına uyumun önemi vurgulanmalı ve çalışanlara düzenli eğitimler verilerek bu kurallara uyumun sağlanması teşvik edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Safety performance is the measurement of the effectiveness of measures taken to defend the health and safety of workers in the workplace. The use of alternative measurement and evaluation methods can contribute to the improvement of safety behavior among employees and the increase of safety performance in the workplace. In this regard, the impact of the use of alternative measurement and evaluation systems in employee training on safety performance was examined in a this thesis study. The study was conducted with two research groups, with one group taking a multiple-choice exam and the other using a hazard detection poster to complete a test after training. The research findings revealed that the success rates of the hazard detection poster group were higher than those of the multiple-choice exam group. When examined in terms of participants' demographic characteristics, it was observed that individuals who were male and primary school graduates had an advantage. Workplace OHS trainings can be designed more specifically to raise awareness among female and primary school graduates. Additionally, it was determined that compliance with OHS rules was the factor that most significantly influenced safety performance. Therefore, the importance of compliance with OHS rules should be emphasized, and regular training should be provided to encourage compliance with these rules.