Fizyoterapi ve rehabilitasyon bölümünde okuyan öğrencilere yönelik verilen interdisipliner eğitim modüllerinin, yaşlı tutum ve davranışları üzerine olan etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of interdisciplinary education modules given to physiotherapy and rehabilitation students on attitudes and behaviors towards the elderly
  1. Tez No: 807848
  2. Yazar: SÜLEYMAN MERT AK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN BAKIRHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon bölümünde okuyan öğrencilere yönelik farklı interdisipliner bir ekip tarafından verilen 8 haftalık eğitim modüllerinin yaşlı tutum ve davranışları üzerine olan etkileri saptamak amacı ile planlanmıştır. Yöntem: Kesitsel olan bu çalışma 23.02.2022-30.04.2022 tarihleri arasında 207 katılımcı ile tamamlanmıştır. Katılımcılara farklı disiplinler tarafından 8 hafta boyunca (her bir eğitmen haftada bir) alanında uzman eğitmenler tarafından yaşlılık ile ilgili online eğitim verilmiştir. Bu eğitim modülleri öncesi ve sonrasında yaşlı tutum ve davranışları, Kogan yaşlılara yönelik tutum ölçeği ve UCLA-GA (University of California Los Angeles Geriatrics Attitude) ölçeği ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın veri analizinde“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) Version 25.0 (SPSS inc, Chicago, IL, ABD) istatistik programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: This study was designed to determine the effects of 8-weeks interdisciplinary education modules provided by a different interdisciplinary team for physiotherapy and rehabilitation students on attitudes and behaviors towards the elderly. Method: This cross-sectional study was completed between 23.02.2022-30.04.2022 with 207 participants. The participants received online training on aging from expert trainers in their field for 8 weeks (one trainer per week) from different disciplines. Elderly attitudes and behaviors were evaluated before and after these training modules by using the Kogan Scale of Attitudes Toward Old People and the University of California Los Angeles Geriatrics Attitude Scale (UCLA-GA). The“Statistical Package for Social Sciences”(SPSS) Version 25.0 (SPSS inc, Chicago, IL, USA) statistical program was used for data analysis.