Bibliyoterapi temelli psikoeğitim programının yaşlı bireylerin depresyon ve umutsuzluk düzeylerine etkisi
The effect of bibliotherapy-based psychoeducation program on depression and hopelessness levels of elderly individuals
- Tez No: 807855
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE OKANLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırma bibliyoterapi temelli psikoeğitim programının yaşlı bireylerin depresyon ve umutsuzluk düzeylerine etkisini karşılaştırmak amacıyla yapılan randomize kontrollü deneysel bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini hafif ve orta derecede depresif belirtileri olan 65 yaş ve üzeri 38 birey oluşturdu. Araştırmanın verileri Şubat -Haziran 2023 tarihleri arasında“Geriatrik Depresyon Ölçeği (GDÖ-15)”ve“Beck Umutsuzluk Ölçeği (BUÖ)”iletoplandı. Birinci deney grubuna“Bibliyoterapi Temelli Psikoeğitim Programı”ikinci deney grubuna ise“Psikoeğitim Programı”uygulandı. Psikoeğitim uygulandıktan sonra GDÖ-15 toplam puanları birinci deney grubunun son test (2±1,29) ve izlem testinde (3,54±1,13), ikinci deney grubunun son test (4,17±1,95) ve izlem testi (5,67±1,13) ile karşılaştırmada anlamlı farklılık saptandı (p0,05) BUÖ izlem testi puanları arasında anlamlı farklılık belirlendi (p0,05). Bibliyoterapi temelli psikoeğitiminyaşlı bireylerin depresyonu ve umutsuzluğu azaltmakta ve izlem sürecinde bu etkiyi korumakta psikoeğitimegöre daha etkili olduğu sonucuna ulaşıldı.
Özet (Çeviri)
This research is a randomized controlled experimental trial to compare the effect of psycho education and bibliotherapy-based psychoeducation program on the depression and hopelessness levels of elderly individuals. The sample of the study consisted of individuals aged 65 years and older with mild to moderate depressive symptoms. The data of the study were collected between February-May 2023 with the“Geriatric Depression Scale (GDS-15)”and“Beck Hopelessness Scale (BIS)”. The first experimental group was applied to the“Bibliotherapy Based Psycho education Program”and these condexperimental group was the“Psycho education Program”. After psycho education, there was a significant difference in the comparison of the total scores of GDS-15 with the last test (2±1.29) and follow-up test (3.54±1.13) of the first experimental group and the last test (4.17±1.95) and follow-up test (5.67±1.13) of these condexperimental group (p0.05). There was nostatistically significant difference in the depression and hopelessness levels of the control group (p>0.05). It was concluded that bibliotherapy was more effective than psycho education in reducing depression and hopelessnes in elderly individuals and maintaining this effect during the follow-upprocess.