Fiber optik uygulamaları için gerçek zamanlı izleme yazılımı, tasarımı ve geliştirilmesi
Design and development of a real time monitoring software for fiber optic applications
- Tez No: 807857
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT YÜCEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Bilişim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Geleneksel eğitim yöntemlerinin sınırlılıkları göz önüne alındığında, ortaya çıkan uzaktan eğitim yönteminin, eğitimde maliyet, zaman açısından tasarruf ve kişiye göre esneklik gibi özelliklerini ön plana çıkarmıştır. Özellikle teknik alanlarda kullanılan deneysel laboratuvar çalışmalarının yapıldığı malzeme, laboratuvar kullanımında yer ve zaman problemi, teknik destek sağlanması gibi sıkıntılar yaşanmaktadır. Gelişen teknoloji ile geleneksel deney ortamlarının sınırlılıklarını aşan ve yararlanıcıların durumlarına uygun eğitim seçeneği sunan web tabanlı laboratuvarlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada web tabanlı laboratuvarlar hakkında yapılan çalışmalar incelenmiştir. Araştırma sonucunda web tabanlı laboratuvarların birçok ayrımla birlikte genel olarak sanal laboratuvar ve uzaktan erişimli laboratuvar olmak üzere iki farklı türde olduğu görülmüştür. Yapılan çalışmalarda sanal laboratuvarların ağırlıkla tercih edilmesinin yanı sıra, az sayıda da olsa bulut tabanlı sanal laboratuvar ve hibrit yapılı laboratuvar türlerine rastlanılmıştır. İncelenen yapıların her birinin kendi alanında çeşitli erişim ve kullanım kolaylığı sağladığı görülmüştür. Bu kapsamda kurulum maliyeti fazla ve cihazlara erişimi güç olan, eğitim amaçlı kullanılan fiber optik laboratuvarı için, MATLAB App Designer platformunda cihaz kontrolleri gerçekleştirilerek gerçek zamanlı uzaktan erişimli bir laboratuvar uygulaması yapılmış ve kampüs ağı içerisinde kullanıma hazır hale getirilmiştir. Hazırlanan yazılım üzerinde örnek fiber optik uygulamaları kurulmuş, sistemin verimli çalıştığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Considering the limitations of traditional education methods, the emerging distance education method has highlighted the features such as cost in education, time savings and flexibility with respect to individuals. There are problems regarding the materials used in the experimental laboratory studies, especially in technical fields, space and time in the use of laboratory, and the provision of technical support. With the developments in technology, web-based laboratories exceeding the limitations of traditional experimental environments and offering training options suitable for users emerged. In this study, studies on web-based laboratories were examined. As a result of the research, it was seen that web-based laboratories are generally of two different types, virtual laboratories and remote access laboratories, with many distinctions. In addition to the fact that virtual laboratories are mostly preferred in the studies, cloud-based virtual laboratories and hybrid laboratory types were encountered, albeit in small numbers. It was observed that each of the examined structures provided various access and ease of use in its own area. In this context, a real-time remote access laboratory application was made by performing device controls on the MATLAB App Designer platform for the fiber optic laboratory, which is used for educational purposes and has high installation costs and difficult access to devices, and it was made ready for use within the campus network. Sample fiber optic applications have been installed on the prepared software, and it was observed that the system works efficiently.