10 - 12 yaş grubu sporcularda sağlıklı ve düzenli beslenenler ile düzensiz beslenenler arasındaki fiziksel gelişim ve performans farklılıklarını saptamak
Determining the differences in physical development and performance between the healthy and regular and irrorly nutritions in 10 - 12 year group athletes
- Tez No: 807858
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNEP ÖZERSON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Çalışma Aralık 2022 – Mayıs 2023 ayları arasında Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş futbol kulübü sporcularında dengeli beslenenler ile dengesiz beslenenler arasındaki fiziksel gelişimindeki farklılıkları saptamak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada gönüllü olarak bulunan sporcu grubunun günlük besin tüketimi, aylık antrenman sonuçları ve fiziksel gelişimi takip edilmiştir. Sporcuların günlük aldığı kaloriler ve egzersiz yoğunlarındaki performans durumları gözlemlenmiştir. Çalışma sonucunda dengeli beslenmenin önemi ve dengeli beslenmenin yaratacağı farklılıklar saptanmıştır. Sporcuların sağlıklı beslenme ile ilgili bilgi düzeyleri, önemli müsabakalardan önceki beslenme şekilleri takip edilmiş ve bu besin grubu tercihlerinin müsabaka performansına nasıl etki ettiği takip edilmiştir. Sporcuların sıvı tüketimi ve besin destek ürünleri hakkındaki bilgileri gözlemlenmiştir. Sıvı tüketimine bağlı olarak ideal oranda sıvı alan sporcular ile almayan sporcular arasındaki performans farkları bulunmuştur. Sporcuların besin destek ürünleri konusundaki bilgileri kimlerden aldıkları ve besin destek ürünü kullanma durumları belirlenmiştir. Anketler yüz yüze ortamda gönüllülük esasına dayalı olarak uygulanmıştır. Çalışmanın örneklemi Kayseri Büyükşehir Belediyesi Spor A.Ş futbol kulübünde bulunan tüm 10-12 yaş grubunda olan gönüllü 60 sporcudan oluşmaktadır. Katılımcıların içerisinde yaş, cinsiyet, beslenme alışkanlıklarının sorgulandığı genel bilgiler formu, performans takip çizelgesi, fiziksel gelişim takip çizelgesi ve bir günlük besin tüketim kaydı doldurmaları istenmiştir. Veriler hakkında yorumlama IBM SPSS Statistics v25 adlı program kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada tanımlayıcı istatistikler normal dağılıma sahip iki değişkenli veriler için ortalamalar yönünden karşılaştırılması Bağımsız Örneklem T Testi, normal dağılıma sahip olmayan veriler için ise Ki-Kare Testi'yle elde edilmiştir. Normal dağılmayan ikiden fazla grup verileri için ise Fisher Exact Testi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The study was carried out between December 2022 and May 2023 in order to determine the differences in the physical development of the football club athletes of Kayseri Metropolitan Municipality Spor A.Ş. In the study, daily food consumption, monthly training results and physical development of the volunteer athlete group were followed. The daily calories of the athletes and their performance at exercise intensity were observed. As a result of the study, the importance of balanced nutrition and the differences that a balanced diet will create were determined. The knowledge levels of the athletes about healthy nutrition, their diets before important competitions were followed and how these food group preferences affect the competition performance was followed. The information of the athletes about fluid consumption and nutritional support products was observed. Performance differences were found between the athletes who took the ideal amount of fluid depending on their fluid consumption and those who did not. From whom the athletes received information about nutritional supplements and their use of nutritional supplements were determined. Questionnaires were administered on a voluntary basis in a face-to-face environment. The sample of the study consists of 60 volunteer athletes in the 10-12 age group in Kayseri Metropolitan Municipality Spor A.Ş football club. Participants were asked to fill in a general information form in which age, gender, nutritional habits were questioned, performance follow-up chart, physical development follow-up chart and a daily food consumption record. Evaluation of the data was done with IBM SPSS Statistics v25 program. In the study, the comparison of descriptive statistics in terms of means for bivariate data with normal distribution was obtained with the Independent Sample T Test, and for data without normal distribution, the Chi-Square Test. The Fisher Exact Test was used for data of more than two groups that were not normally distributed.