Hipertansif hastalarda farklı frekanslarda uygulanan tek seans tüm vücut titreşimi eğitiminin etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of single session whole body vibration training applied with different frequencies in hypertensive patients
- Tez No: 807860
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SAVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kardiyopulmoner Fizyoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışma hipertansif hastalarda uygulanan tüm vücut titreşimi eğitiminde farklı frekanslar kullanmanın; arteriyel sertlik, kalp hızı değişkenliği, kan basıncı, algılanan efor, enerji harcaması ve kas kuvveti üzerindeki akut etkilerini karşılaştırma amacıyla yapıldı. Çalışmaya 40-70 yaş aralığında hipertansiyon tanısı ile takip edilen 38 birey dahil edildi. Katılımcıların demografik ve klinik verileri, laboratuvar sonuçları ve kardiyovasküler risk profilleri kaydedildi. Üç farklı frekansta TVT müdahalesini takiben hemodinamik, pulmoner ve vasküler yanıtları incelemek için arteriyel sertlik, kalp hızı değişkenliği, kas kuvveti ve enerji tüketimi değerlendirildi. Üç farklı frekans uygulamasıyla (0 Hz, 25 Hz, 40 Hz), kalp hızında, solunum frekansında ve algılanan efor derecesinde anlamlı bir artış bulundu (p0,05). 0 Hz ve 25 Hz grubunda AIx75 değerinin TVT sonrası, TVT öncesine göre anlamlı olarak azaldığı bulundu (p0,05). AIx75 değerinde gruplar arasında anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Aortik SKB ve aortik NB değerleri, üç farklı frekans uygulamasıyla da anlamlı olarak azaldı (p0,05). 25 Hz grubu için sol taraf quadriceps kas kuvveti değerinin TVT sonrası, TVT öncesine göre anlamlı olarak arttığı bulundu (p0,05). 0, 25 ve 40 Hz frekanslarında TVT uygulamasını takiben hemodinamik, pulmoner, kas kuvveti ve enerji harcaması üzerine akut yanıtlar benzer etkiler oluşturmuştur. Farklı frekansların uzun süreli etkilerini değerlendirmek bu konuda daha fazla yön gösterici olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to compare the acute effects of using different frequencies in whole body vibration training in hypertensive patients on arterial stiffness, heart rate variability, blood pressure, perceived effort, energy expenditure and muscle strength. 38 individuals aged 40-70 years who were followed up with the diagnosis of hypertension were included in the study. Demographic and clinical data, laboratory results and cardiovascular risk profiles of the participants were recorded. Arterial stiffness, heart rate variability, muscle strength, and energy expenditure were evaluated to examine hemodynamic, pulmonary, and vascular responses following TVT intervention at three different frequencies. A significant increase was found in heart rate, respiratory frequency and perceived exertion with three different frequency applications (0 Hz, 25 Hz, 40 Hz) (p0.05). It was found that the AIx75 value in the 0 Hz and 25 Hz groups decreased significantly after TVT compared to before TVT (p0.05). There was no significant difference between the groups in AIx75 value (p>0.05). Aortic SBP and aortic PP values decreased significantly with three different frequencies (p0.05). It was found that the left quadriceps muscle strength value for the 25 Hz group increased significantly after TVT compared to before TVT (p0.05). Acute responses produced similar effects on hemodynamics, pulmonary, muscle strength, and energy expenditure following TVT application at frequencies of 0, 25, and 40 Hz. Evaluating the long-term effects of different frequencies will be more instructive in this regard.