İlköğretim düzeyindeki serebral palsili çocuklarda gövde etkilenim düzeyinin katılım, aktivite ve yaşam kalitesi üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of body affection level on participation, activity and quality of life in children with cerebral palsy at primary education
- Tez No: 807861
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ METEHAN YANA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu çalışmanın amacı iköğretim düzeyindeki SP'li çocuklarda gövde etkilenim düzeyinin aktivite, katılım ve yaşam kalitesi düzeyine olan etkisinin ve birbiri ile olan ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 7-12 yaş arası hemiparetik ya da diparetik spastik SP tanısı almış, Kaba Motor Fonksiyon Sınıflama Sistemi (GMFCS)'ne göre 1-2 ve 3 seviyesinde olan 16 hemiparetik SP'li (kız: 6, erkek:10; yaş ortalaması: 9,63±1,99), 16 diparetik SP'li (kız:10, erkek6; yaş ortalaması:9,38±1,74 ) olan toplamda 32 çocuk dahil edildi. Çocukların sosyodemografik verileri dosya bilgileri ve ebeveyneleri ile birlikte soru-cevap yöntemi ile belirlendi. Tüm çocuklar Gövde Etkilenim Ölçeği (GEÖ), Kaba Motor Fonksiyon Ölçütü (GMFM), Pediatrik Veri Toplama Aracı (PODCI)ve Çocuklar için Yaşam Kalitesi Envanteri- Serebral Palsi Modülü (PedsQL) ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of trunk involvement level on activity, participation and quality of life in children with CP at the primary education level and their relationship with each other. In the study, 16 patients with hemiparetic CP (girls: 6, boys: 10; mean age: 7-12 years old) were diagnosed with hemiparetic or diparetic spastic CP and were at 1-2 and 3 levels according to Gross Motor Function Classification System (GMFCS). 9.63±1.99), 16 children with diparetic CP (female:10, boy6; mean age:9.38±1.74 years), a total of 32 children were included. The sociodemographic data of the children were determined by the question-answer method together with the file information and the parents. All children were evaluated with the Trunk Influence Scale (GES), Gross Motor Function Measure (GMFM), Pediatric Data Collection Tool (PODCI), and Children's Quality of Life Inventory-Cerebral Palsy Module (PedsQL).