Aktif sporcuların zihinsel dayanıklılık ve stresle başa çıkma düzeylerinin çeşitli değişkenler açısından incelenmesi
An investigation of mental resilience and coping with stress levels of active athletes in terms of various variables
- Tez No: 807862
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT VAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Spor, bir başkasıyla mücadele veya belirlenen bir hedefe ulaşma gayesiyle, belli kurallar çerçevesinde icra edilen, bireysel ya da kolektif olarak yapılan, hem yapana hem de izleyene haz veren fiziksel ve zihinsel aktiviteler bütünüdür.“Aktif Sporcuların Zihinsel Dayanıklılık Ve Stresle Başa Çıkma Düzeylerinin Çeşitli Değişkenler Açısından İncelenmesi”adlı çalışmada lisanslı olarak aktif spor yapan sporculara yönelik incelemelerde bulunulmuştur. Bu tez çalışmasının amacı, lisanslı olarak aktif spor yapan erkek ve kadın sporcuların zihinsel dayanıklılıklarının ve stresle başa çıkma yöntemi düzeylerinin tespitidir. Bu incelemede sporcuların“Zihinsel Dayanaklıkları”ve“Stresle Başa Çıkma Yöntemi Düzeyleri”araştırılmıştır. Bu doğrultuda araştırmanın örneklem evreni Erzincan ilinde ikamet eden 189 erkek ve 52 kadın aktif sporcu olmak üzere toplamda 241 sporcunun katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya katılan sporculardan alınan verilerin istatistiksel analizleri IBM SPSS 22.0 paket programında yapılmıştır. Değişkenlerin normallik testine bakılmıştır. Araştırmaya katılanların sayısı 241 kişi olmasından dolayı (n≥30) Kolmogorov-Smirnov'a bakılmıştır. Ayrıca Q-Q ve P-P Plot grafikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Sport is a set of physical and mental activities that are carried out within the framework of certain rules, performed individually or collectively, with the aim of competing with another person or reaching a set goal, and that gives pleasure to both the doer and the spectator. In the study titled“Investigation of Mental Endurance and Stress Coping Levels of Active Athletes in Different Sports Branches in Terms of Various Variables”, investigations were made for licensed active athletes. The aim of this thesis study is to determine the mental endurance and stress coping method levels of male and female athletes who are actively engaged in licensed sports. In this study,“Mental Resilience”and“Stress Coping Method Levels”of athletes were investigated. In this direction, the sample population of the research was realized with the participation of 241 athletes, 189 male and 52 female active athletes residing in Erzincan province. Statistical analysis of the data obtained from the athletes participating in the study was performed in IBM SPSS 22.0 package program. Normality test of the variables was examined. Since the number of participants in the study was 241 people (n≥30), Kolmogorov-Smirnov was examined. In addition, Q-Q and P-P Plot graphs were examined. (1) (2) Parametric analyzes were applied since the veriabled were.