Renal iskemi reperfüzyon hasarı oluşturulan sıçanlarda antioksidan, antiinflamatuvar ve fosfodiesteraz inhibitörü olan butein (3,4,2,4-tetrahydroxychalcone ) ile maruziyet sonrası histopatolojik değişikliklerin incelenmesi
Investigation of histopathological changes after exposure with buteine (3,4,2,4-tetrahydroxychalcone) with antioxidant, antiinflammatory and phosphodyterase inhibitors in renal ischemia reperfusion insured rats
  1. Tez No: 452448
  2. Yazar: MEHMET AKİF RAMAZANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDUN ŞENGÖR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Böbrekle ilgili gerçekleştirilecek olan bazı cerrahiler (renal transplantasyon, parsiyel nefrektomi esnasında soğuk ve sıcak iskemi) sırasında oluşan renal iskemi ve ardından iskeminin ortadan kalkıp reperfüzyonun sağlanmasıyla gelişen renal doku hasarı ve buna bağlı renal fonksiyonlarda gerileme kaçınılmaz bir durumdur. Bu durumun oluşturduğu hasarı ortadan kaldırmak veya en aza indirgemek için serbest oksijen süpürücüleri kullanılmaktadır. Çalışmamızdaki amacımız deneysel renal iskemi reperfüzyon hasarı oluşturulan sıçanlarda anti-oksidan, anti-inflamatuvar ve fosfodiseteraz inhibitörü olan butein ile maruziyet sonrası histopatolojik değişikliklerin incelenmesidir. Çalışmamızda ağırlıkları 200-250 gr olan 8 haftalık 27 adet erişkin erkek/dişi Wistar-Albino sıçan kullanıldı.Sıçanlar 3 gruba ayrıldı.Sham grubunda periton açılıp kapatıldı.Kontrol grubunda deneysel iskemi reperfüzyon modeli oluşturulup batın içine 1 cc SF uygulandı. Butein grubunda da deneysel iskemi reperfüzyon modeli oluşturulup batın içine 1 mg/kg butein ( % 10'luk DMSO çözeltisi içinde sulandırılarak 1 cc'ye tamamlandı) verildi. Post-operatif 1. günde sıçanlar sakrifiye edilip iskemi reperfüzyonun böbrekde yaptığı doku hasarını görmek için histopatolojik olarak incelendi. Histopatolojik açıdan doku hasarı incelendiğinde; Sham grubunda tüm ratlar normal iken; kontrol grubunda 2'si (%22,2) Küçük fokal hasarlı alanlara sahip; 1'i (%11,1) < %10 kortikal hasara sahip; 5'i (%55,6) %10-25 kortikal hasara sahip ve 1'i (%11,1) %25-75 kortikal hasara sahiptir. Butein grubu olgularda ise 1'i (%11,1) normal; 2'si (%22,2) Küçük fokal hasarlı alanlara sahip; 4'ü (%44,4) < %10 kortikal hasara sahip ve 2'si (%22,2) %10-25 kortikal hasara sahip bulundu. Sham grubu olguların doku hasarı kontrol ve Butein grubu olgulardan anlamlı düzeyde düşük olaraksaptanmıştır (p0,05). Sonuç olarak, sıçanlarda deneysel olarak oluşturulan iskemi reperfüzyon medelinde buteinin intraperitonal kullanımının renal doku hasarı açısından anlamlı bir etkisinin olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Renal ischemia during some renal surgeries (renal transplantation, partial nephrectomy with cold or warm ischemia) and subsequent reperfusion after opening the renal vascular clempage that cause renal tissue damage and renal function regression is an inevitable condition. Free oxygen scavengers are used to remove and reduce the damage resulting from ischemia reperfusion injury. Our aim is to investigate histopathologic changes in experimental renal ischemia reperfusion injury induced rats, after exposure to butaine. In our study, we used 27 adult male / female Wistar-Albino rats weighing 200-250 g for 8 weeks. The rabbits were divided into 3 groups. The peritoneum was opened and closed in the sham group. An experimental ischemia reperfusion model was created in the control group and 1 cc isotonic saline was applied into the peritoneum. An experimental ischemia reperfusion model was also prepared in the butein group and 1 mg / kg butine (diluted in 10% DMSO solution to 1 cc) was administered intraperitoneally. At the first postoperative day, the rats were sacrificed and histopathologically examined for tissue damage done by ischemia reperfusion in the kidney. When tissue damage is histopathologically examined; while all rats were normal in sham group; 2 in the control group (22.2%) with small focal areas; 1 (11.1%) had 0,05). As a result, intraperitoneal administration of butein in the experimental ischemia reperfusion media in rats was found to have no significant effect on renal tissue injury.